هایپرپلازی خوش خیم یا افزایش خوش خیم سلولهای پروستات چیست ؟

بزرگی غیر سرطانی غده پروستات است. هایپرپلازی افزایش خوش خیم تعداد سلولها در یک بافت یا عضو است. بنابراین اندازه عضو یا بافت افزایش می یابد. از آنجا که هایپرپلازی خوش خیم پروستات اصطلاح بلندی است، پس از این از آن به عنوان بی پی اچ نام می بریم

منظور شما این است که پروستات واقعاً رشد می کند ؟

درست است. وقتی پسری متولد می شود پروستات او به اندازه یک نخود است تا دوران بلوغ رشد پروستات بسیار آهسته است. سپس دوره رشد سریعی آغاز می شود که چند سال به طول می انجامد و پروستات به اندازه طبیعی آن در بزرگسالان می رسد. تا سنین 40 تا 45 سالگی به همین اندازه باقی می ماند. در این زمان شروع به رشد کرده تا پایان عمر به رشد خود ادامه می دهد.

پروستات تا چه اندازه بزرگ می شود ؟

به طور متوسط تا اوج 33 گرم هم می رسد. این مقدار بسیار کوچک به نظر می رسد. با وجود این 50 درصد بالای وزن طبیعی است. (بزرگترین پروستانی که در یک مرد مبتلا به بی پی اچ گزارش شده است 1058 گرم بوده است. اما این مورد از آن گزارشهای نادرست پژوهشهای پزشکی است)

آیا بی پی اچ سرطان است ؟

نه. همان طور که از نام آن بر می آید بیماری خوش خیم است نه بدخیم. اگر شما بافت طبیعی پروستات و بافت بزرگی خوش خیم پروستات را در زیر میکروسکوپ ملاحظه کنید مشاهده خواهید کرد که بافت بی پی اچ غدد بیشتر و عضله و بافت همبند کمتری دارد. اما از نقطه نظر عملی تفاوتی بین این دو نوع بافت وجود ندارد.

اگر رشد خوش خیم است، پس مشکلی چیست ؟

گفته می شود در حقیقت همه چیز به سمتی که پروستات رشد می کند بستگی دارد.یک پروستات بزرگ شده می تواند پیشابراه را شدیداً تحت فشار قرار دهد. پیشابراه را مانند یک نی در نظر بگیرید که از مثانه تا انتهای آلت تناسلی امتداد دارد و ادرار را از بدن تخلیه می کند. بزرگی خوش خیم پروستات درست در مقابل دیواره پیشابراه پروستاتی (بخش از پیشابراه که از درون پروستات می گذرد) شروع به رشد می کند. اگر رشد پروستات به سمت خارج باشد، دور از پیشابراه، حتی اگر به اندازه یک توپ تنیس هم شود مشکلی پیش نمی آید. اما اگر رشد جدید به سمت داخل باشد پروستات روی پیشابراه فشار وارد آورده آن را فشرده می کند و تخلیه ادرار را فوق العاده مشکلی می سازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: