به آن معنایی از وراثت که شما در ذهن دارید، نه در واقع شواهد معتبری از انتقال خانوادگی بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. گرچه برخی از محققین تصور می کنند که بزرگی خوش خیم پروستات ممکن است از دستورات برنامه ریزی شده ژنتیکی (توارثی) که در اوائل زندگی سلول به آن دیکته می شود، ناشی شود. بر مبنای این نظریه، علت وقوع بزرگی خوش خیم پروستات این است که سلولهای قسمتی از غده ایاز این دستورات پیروی کرده بعدها در دوره ای از زندگی فرد شروع به فعالیت می کنند. سپس این سلولهای فعال شده علائمی به سایر سلولهای غده می فرستند تا به آنها دستور رشد دهند یا آنها را به هورمونهایی که باعث رشد می شوند حساس تر کنند.

علاوه بر تستوسترون هورمونهای دیگری هم هستند که باعث ایجاد بزرگی خوش خیم پروستات شوند ؟

اعتقاد بر این است که استرون هم ممکن است نقشی داشته باشد. بدن مردان در حالت طبیعی خود، همانند تستوسترون مقدار معینی استروژن هم تولید می کند. هر دو دسته این هورمونها بافت نرمال پروستات را تحریک می کنند. با بالا رفتن سن مردان، آنها تستوسترون کمتر و استروژن نسبتاً بیشتری تولید می کنند. از پژوهشهایی که روی حیوانات انجام شده است، حدس زده می شود که وجود مقادیر بالاتر استروژن در پروستات مردان مسن تر فعالیت موادی را که باعث رشد سلولها می شوند افزایش می دهد.

آیا نظریات دیگری برای توضیح علت بزرگی خوش خیم پروستات وجود دارند ؟

برخی از دانشمندان معتقدند که علاوه بر عوامل هورمونی، سیستم عصبی با فرستادن پیامهایی باعث افزایش کشش ساختار عضلانی پروستات می شود. که این به معنای افزایش فشار روی پیشابراه است. چگونگی این عمل به این ترتیب است که 60 درصد پروستات در کسانی که بزرگی خوش خیم پروستات دارند استرومال- یعنی بافتی که داربست غده را می سازد- می باشد و بخش معتنابهی از بافت استرومال از عضله تشکیل شده است. در زیر میکروسکوپ الکترونی به نظر می رسد که این بافت از بافت پروستات مردانی که بزرگی خوش خیم پروستات ندارند سلولهای بزرگتری دارد.

برخی دانشمندان معتقدند که گیرنده هایی در بافت استرومال به علائمی که از سیستم عصبی فرستاده می شود پاسخ می دهند و کشش عضلات پروستات را بالا می برند. گروهی از پژوهشگران اظهار کرده اند که حدود 40 درصد فشاری که باعث انسداد پیشابراه در مردان مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات می شود، به علت تحریک عضلات پروستات است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: