مهمترین عام خطر سن است. هرچه شما پیرتر باشید احتمال ابتلای شما به سرطان پروستات بیشتر است. شیوع آن به میزان 1 نفر در هر 9 نفز از مردان در طول زندگی آنهاست. در مردان جوان نادر است. با افزایش سن مرتباً خطر ابتلا افزایش می یابد. بیش از 80 درصد سرطانهای پروستات در مردان بالای 65 سال یا بیشتر تشخیص داده می شود. در بررسیهای کالبد شکافی در 70 درصد پیر مردان 80 ساله یا بیشتر که به علل دیگری که ارتباطی با سرطان پروستات نداشته است مرده اند، شواهدی دال بر وجود سرطان پروستات یافت شده است.

آیا احتمال ابتلای برخی از مردان از سایرین بیشتر است ؟

کاملاً مشابه سرطان پستان در زنان، سرطان پروستات در خانواده ادامه می یابد. مجمع دارویی آمریکا تخمین زده است که مردی که پدر یا برادرش مبتلا به سرطان پروستات باشند- خصوصاً اگر این خویشاوند کمتر از 65 سال داشته باشد- خطر ابتلا به سرطان پروستات در او 2 برابر میزان عادی است. بخش پیشگیری و کنترل سرطان ملی سرطان اعلام کرده است که سوابق اپیدمیولوژی- آمار شیوع بیماریها - نشان داده است که مردانی که بیش از یک خویشاوند آنها مبتلا به سرطان پروستات است ممکن است احتمال ابتلای آنان تا 6 برابر میزان متوسط افزایش یابد.

گروه پرخطر دیگر، مردان آفریقایی- آمریکایی هستند. براساس گزارشهای انجمن آمریکایی سرطان آنها بالاترین میزان سرطان پروستات در دنیا را دارند، همچنین میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به سرطان در آنها دو برابر است. البته این آمار ممکن است منعکس کننده میزان دسترسی آنان به مراقبتهای بهداشتی باشد تا نقش عوامل فیزیولوژی.

اما بعضی محققین تصور می کنند نژاد همانند رژیم غذایی یک عامل بحرانی نیست. بالنتین کارتر از دانشکده پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور شواهد اپیدمیولوژیکی (همه گیری) را ذکر می کند که دلالت بر آن دارد که میزان سرطان مردان سیاهپوست آفریقا جزو کمترین میزانهای ابتلا در دنیا است. اما هنگامی که آنان به ایالات متحده مهارجرت می کنند خطر ابتلا به سرطان پروستات در آنان تا 10 برابر افزایش می یابد. یافته های مشابهی در مورد آسیاییهایی که به این کشور مهاجرت کرده و از رژیم غذایی کم چربی خود دست می کشند، وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: