قبل از پاسخگویی باید به این نکته توجه کنیم که خیلی از سرطانهای پروستات به طور موضعی باقی می مانند. هنگامی که سرطان پروستات به سایر اجزای بدن انتشار می یابد. ابتدا به سمت اعضای مجاور حرکت می کند. سرانجام ممکن است به استخوانها، ششها، سینه و حتی مغز انتشار یابد. در هنگام تشخیص هر سرطانی براساس اندازه، میزان گسترش محل و ظاهر میکروسکوپی آن به مراحل خاصی تقسیم بندی می شود. به مرور زمان ممکن است سرطان پروستات پیشرفت کرده و از تعدادی از این مراحل عبور کند.

این مراحل کدام اند ؟

بر این اساس که سرطان چگونه به نظر می رسد و چه سیری دارد چند سیستم برای درجه بندی سرطان پروستات به وجود آمده است. معروف ترین سیستم از چهار مرحله برای سرطان پروستات استفاده می کند : D,C,B,A مراحل A و B هرکدام زیرگروههایی دارند.

تصور می کنم مرحله A اولین مرحله تومور است ؟

درست است. مرحله A سرطان به طور اتفاقی در بافتی که از پروستات بزرگ شده برداشته شده است، کشف می شود. این مرحله باعث ایجاد تغییر در معاینه راست روده یا هر تست غربالگری دیگر نمی شود. این مرحله یک توده سرطانی است با خصوصیات خاص خودش. در برخی از مردان می تواند برای چندین دهه پنهان بماند. در صورتی که در دیگران می تواند به قدری مهاجمانه پیشرفت کند که در عرض یک یا دو سال شخص را از پای در آورد. اغلب البته نه همیشه این مرحله از سرطان محدود به پروستات است. این سرطانها اغلب به زیر گروهی با بدخیمی خفیف تر مرحله A_1 و بد خیمی شدیدتر مرحله A_2 تقسیم می شود.

مرحله B سرطان پروستات چگونه تشخیص داده می شود ؟

سرطانها در این مرحله اغلب در طی انجام یک معاینه راست روده معمولی، هنگامی که پزشک ناحیه سخت یا سفتی از پروستات را لمس می کند، تشخیص داده می شود. احتمالاً خود شخص از وجود مشکلی در خود مطلع نیست. زیرا سرطان در این مرحله در داخل پروستات محدود است و علائمی ایجاد نمی کند. اگر توده سرطانی کوچک باشد مرحله B_1 سرطان در نظر گرفته می شود و اگر بزرگتر باشد به سمت مرحله B_2 حرکت می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: