افزایش اندازه پروستات به تنهایی دلیل کافی برای اینکه شخص تحت درمان قرار گیرد نیست.معمولاً در مجامع پزشکی توافق حاصل شده است که بزرگی خوش خیم پروستات تنها در صورتی نیاز به درمان دارد که شامل یکی از موارد زیر باشد : علائم آن قدر شدید شوند تا برای شخص مشکل آفرین شوند ( مثلاً پیوسته احساس فوریت در دفع ادرار داشته باشید و مقادیر زیادی ادرار در مثانه خود احتباس کرده باشید) یا عملکرد مجاری ادراری شدیدا تحت تاثیر قرار گیرد.

اما ممکن است فقط علائم خفیفی داشته باشید- دوبار در شب نیاز به دفع ادرار پیدا می کنید و جریان ادرار ضعیف تر است- و آزمایشها بیانگر آن است که هیچ خطر فوری ای مثانه و کلیه شما را تهدید نمی کند. در آن صورت پزشکان روشی را برای شما بر می گزینند که در حرفه پزشکی انتظار تحت مراقبت نامیده می شود. یعنی شما کاری بیش از این انجام نمی دهید که برای حصول اطمینان از اینکه بیماری تشدید نشده است و عوارض بزرگی خوش خیم پروستات در شما پیشرفت نمی کند به طور منظم تحت معاینه و بررسی قرار می گیرید.

آیا تشدید بزرگی خوش خیم پروستات غیرقابل اجتناب است ؟

لزوماً نه. در یکی از شماره های مجله تندرستی آمریکائیان منتشره در 1992، آرون کارکمو، پزشک و اورولوژیست در بیمارستان هنری فورد در دیترویت، اذهان را متئجه این نکته کرد که تعداد قابل ملاحظه ای از مردانی که علائمی دارند نیازی به جراحی نخواهند داشت. به مرور زمان علائم تخفیف و تشدید می یابد. در برخی تشدید می شوداما در در عده ای بدون هیچ درمانی بهتر می شود.

اما اگر حالت ناخوشایند یا خطرناکی پیش آید چه باید کرد ؟

در آن صورت، امکانات تقریباً گیج کننده ای پیش روی شما قرار دارد. اعمال جراحی، اعمالی با قابلیت تهاجمی کمتر ملنند اروتروپلاستی با بالون و یک امکان اضافه و کاملاً جدید اما مهم، داروها. با تغییر سریع وسعت امکانات قدرت انتخاب شما نیز بیشتر می شود. انتخابی که شما می کنید بستگی به نشانه ها، سن، سلامت عمومی، علائم و البته وضعیت اقتصادی شما دارد.

شما توصیه پزشک را ذکر نکردید. آیا باید از آن پیروی کنم ؟

مطمئناً باید نظر پزشک را دو یا شاید سه بار جویا شوید. در مورد چگونگی و زمان درمان بزرگی خوش خیم پروستات در بین پزشکان اختلاف نظر و آشفتگی روشنی را خواهید یافت. این امر در تحقیقی که چند سال پیش به وسیله جان ونبرگ دکترای طب از دانشکده پزشکی دارتموند، انجام گرفت تأیید شد. این تحقیق نشان داد احتمال اینکه یک مرد مسن به علت ابتلا به بزرگی خوش خیم پروستات تحت عمل جراحی قرار گیرد از جامعه ای به جامعه دیگر بیش از 3 برابر متفاوت است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: