این عمل پروستات برداری (پروستاتکتومی) نامیده می شود که در واقع برداشت قسمتی از پروستات است. تمام بافت جدیدیکه از بزرگی خوش خیم پروستات به وجود آمده است از کپسول پروستات برداشته می شود . بافت اصلی پروستات دست نخورده باقی می ماند. پیشابراه پروستاتی نیز برداشته می شود. اما با رشد رشته جدید سلولهایی که از مثانه منشأ می گیرند، دوباره ساخته می شود.

آیا بیش از یک نوع روش پروستات برداری وجود دارد؟

دو روش اصلی جراحی بزرگی خوش خیم پروستات وجود دارد : باز و بسته. یک پروستات برداری باز، روشی که سابقاً به کار می رفت، نیاز به باز کردن شکم دارد. جراحان به میزان روزافزونی از روش بسته استفاده می کنند که برخلاف نوع باز بدون باز کردن شکم انجام می شود.

دو نوع جراحی به روش بسته وجود دارد : برداشت پروستات از طریق پیشابراه (TURP) و برش پروستات از طریق پیشابراه (TUIP). 95 درصد اعمال جراحی بزرگی خوش خیم پروستات از نوع TURP است. به طوری که عده ای از اورولوژیستها آن را استاندارد طلایی در درمان بزرگی خوش خیم پروستات می دانند. عده ای دیگری چنین اهمیتی برای آن قائل نیستند اما آن را محور اصلی روشهای جراحی برداشت پروستات می دانند بیایید با روشی که بیشترین کاربرد را دارد شروع کنیم، یعنی برداشت پروستات از طریق پیشابراه.

چه وقایعی در برداشت پروستات از طریق پیشابراه رخ می دهد ؟

در عمل برداشت پروستات از طریق پیشابراه جراح به وسیله یک ریسکتوسکوپ از درون آلت تناسلی و پیشابراه تونل می زند تا بخش درون مرکزی پروستات را قطع کرده یا بردارد. ریسکتوسکوپ لوله باریکی به طول تقریباً 30 سانتی متر است که حاوی یک لامپ دریچه هایی برای کنترل مایعی که منطقه جراحی را شستشو می دهد، یک جریان الکتریکی برنده یا تیغه لوله مانند چاقویی که برای برش بافتها به کار می رود، می باشد.

این وسیله همچنین شامل جریان الکتریکی منعقد کننده ای است که عروق خونی را که هنگام عمل جراحی خونریزی می کنند، می بندد. جراح با شروع روی مرکز پیشابراه پروستاتی و ادامه کار به سمت خارج آن، هربار قسمتی از بافت منسدود کننده را بر می دارد. این قسمتهای برداشته شده که بریده های پروستات نامیده می شوند به وسیله مایع شستشو دهند به داخل مثانه حمل شده و سپس از طریق ریسکتوسکوپ خارج می شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: