نرمشهای عضلات لگن در رأس این فهرست قرار دارند. اگرچه این حرکات ورزشی در اصل به زنان بعد از زایمان توصیه می شود، به نظر می رسد در مردان نیز موثر باشند. مخصوصاً اگر مردان بی اختیاری ادرار فشاری خفیفی داشته باشند. برای انجام این حرکات باید ابتدا عضلات خاصی را که مسئول بستن پیشابراه و قطع جریان ادرار هستند بشناسید. اگر این عضلات را نمی شناسید، سعی کنید عضلات خود را در هنگامی که عملاً در حال دفع ادرار هستید منقبض کنید. شما باید مکرراً، هر بار 10 ثانیه به مدت بیش از چند هفته یا چند ماه، سعی کنید این عضلات را منقبض کنید.تنها تناوب زمانی مورد نیاز برای انجام این تمرینها مورد بحث است. عده ای تمرین متناوب را توصیه می کنند در صورتی که دیگران انجام هزار بار انقباض در روز را ذکر می کنند شما باید در مورد برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

آیا روشهای خودیاری کارآمد دیگری وجود ندارند ؟

یکی از مواردی که استعمال وسیعی دارد روش پس خوراند زیستی است. این روش با استفاده از دستگاههای مونیتور الکتریکی که در راست روده قرار داده شده است، حرکات شما را نمایش داده و هر دقیقه اطلاعاتی در مورد عملکرد کنترل اسفنکتر شما در اختیارتان قرار می دهد. پژوهشی بر روی روش پس خوراند زیستی در دانشگاه پیتسبرک روی مردانی که بعد از جراحی پروستات مبتلا به بی اختیاری ادرار شده بودند، یک کاهش 80 درصدی را در میزان تراوش ادرار آنان گزارش داد.

با وجودی که پس خوراند زیستی به عنوان یک روش خود درمانی شناخته شده است، احتیاج زیادی به کمک متخصصین دارد و کوشش و هزینه زیادی می برد. شما ناچار به یافتن متخصصی خواهید شد که در این تکنیک آموزش دیده باشد. احتمالاً مجبور خواهید بود حداقل هفته ای یک بار و به مدت چند ماه به درمانگاه مراجعه کنید و به استفاده از دستگاه در منزل نیز احتیاج خواهید داشت. شرکت بیمه شما می تواند به اطلاع شما برساند که این گونه درمانها را تحت پوشش قرار می دهد یا نه.

اگر روشهای خودیاری برای رفع بی اختیاری ادرار کافی نباشد چه باید کرد ؟

در سمت دیگر این طیف دستگاه نسبتاً پیچیده ای قرار دارد که اسفنکتر مصنوعی ادراری نامیده می شود. این دستگاه یک دریچه مصنوعی است که حاوی بالونی است که از ادرار پر می شود، سری که به دور پیشابراه حلقه می شود و پمپی که در پوست بیضه کار گذاشته می شود، که همگی به وسیله لوله به یکدیگر متصل می شوند. برای دفع ادرار پمپ داخل پوست بیضه را فشار می دهید. این دستگاه که از دفع غیر ارادی جلوگیری می کند. اغلب برای اشخاصی که از بی اختیاری ادرار شدید رنج می برند توصیه می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: