اگر من مبتلا به سرطان پروستان باشم چه اقدامی باید در مورد آن انجام دهم ؟

عمده ترین درمانهای انتخابی جراحی (با روشی که اغلب پروستات برداری رادیکال گفته می شود) پرتو درمانی، هورمون درمانی و ترکیبهای مختلف این سه نوع درمان می باشد. سایر درمانها هنوز آزمایشی تر از این سه روش می باشند.

آزمایشهای بالینی زیادی در مورد روشهای درمانی جدید همچنین در مورد ترکیبهای مختلف درمانهای مقرر شده برای بیشتر مراحل سرطان پروستات در اغلب بخشهای کشور در حال انجام است.

آیا منظور از تمام روشهای درمانی از بین بردن کامل سرطان است ؟

نه. پروستات برداری رادیکال و پرتودرمانی درمانهای شفادهنده در نظر گرفته می شوند. این به آن معناست که ممکن است آنها قادر باشند سرطان را کاملاً از بین ببرند. هورمون درمانی درمان تسکین دهنده ای است. این روش درمانی می تواند علائم را کاهش داده و رشد پروستات را آهسته کند. اما هورمون درمانی سرطان را کاملاً از بین نمی برد.

اگر در پی سنجش درمانهای مختلف هستید، اصطلاح دیگری وجود دارد که باید بیاموزید : «درمانهای کمکی» درمان هر درمانی است که پس از انجام موثرترین شیوه درمانی استفاده قرار می گیرد.

در مورد عدم درمان چه ؟ آیا آن هم یک درمان انتخابی است ؟

انتخاب این روش برای بسیاری از مردان انتخاب بسیار مهمی است. زیرا برخی از سرطانهای کوچک پروستات به علت رشد آهسته ای که در مراحل اولیه خود دارند ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. مخصوصاً وقتی که در مردان پیرتر یا کسانی که بیماریهای جدی تری دارند رخ می دهند. در موارد دیگر سرطانها ممکن است آن قدر پیشرفته باشند که هر درمانی به جز تسکین درد بیمار ممکن است بی رحمانه باشد.

به علاوه همان گونه که بعداً در این فصل بحث می کنیم گاهی درمان تأثیر بیشتری از «انتظار تحت نظر» ندارد. ویلت اف. ویتمور جونیور، پزشک از مرکز یادبود سرطان اسلون کتلینگ در نیویورک، سوالی را طرح کرده است که به طور خلاصه بیانگر همه تردیدهای ما در مورد درمان یا عدم درمان سرطان پروستات است : آیا در کسانی که لازم است درمان شوند امکان درمان وجود دارد و ایا کسانی که امکان درمان در آنها وجود دارد، لازم است درمان شوند ؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: