همانند هر جراحی عمده دیگری خطراتی وجود دارد. بررسیها نشان می دهند که حدود یک درصد بیماران در اثر عمل می میرند. این رقم هنگامی است که جراحی در یک بیمارستان مدرن صورت می گیرد. کمی خطر عفونت وجود دارد، فیستول یا زخم راست روده و خطر بالاتر- بین 9 تا 18 درصد-تنگی مثانه یا باقی ماندن اثر ناشی از زخم وجود دارد.

آیا این روش باعث ناتوانی جنسی می شود ؟

یک تا دو دهه پیش در واقع تمام پروستات برداریها منجر به ناتوانی جنسی می شدند جراحان یک جفت رشته عصبی نزدیک پروستات کنترل کننده نعوظ را نمی شناختند. بنابراین در حین انجام پروستات برداری رادیکال این اعصاب را تحت کشش قرار داده، یا قطع می کردند. سپس در سال 1982 پاتریک والش، پزشک و اورولوژیستی از دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز، این اعصاب تارعنکبوتی شکل را شناسایی کرد و روش مشهور جراحی بدون قطع اعصاب را طراحی کرد. این روش به جراح امکان می دهد تا هنگامی که پروستات را بر می دارد اعصاب را دست نخورده باقی بگذارد.

در حال حاضر، با وجود آنکه در بیشتر مردان بازیافت کامل توانایی جنسی پس از عمل چندین ماه تا دو سال طول می کشد، ناتوانی جنسی دائمی به دنبال جراحی بدون قطع اعصاب بیشتر یک استثنا است تا قاعده. در واقع در مردانی که هنوز توانایی جنسی خود را حفظ کرده اند و از سلامتی برخوردارند، پروستات برداری رادیکال، در مواقع مقتضی، بیشتر از سایر درمانهایی که به میزان بیشتری منجر به ناتوانی جنسی می شوند، توصیه می شود.

در حال حاضر آمارهای پروستات برداری و ناتوانی جنسی حاصل از آن چیست ؟

اخیراً والش نتایج حدود 600 مرد را که در سالهای بین 1982 تا 1988 تحت عمل پروستات برداری بدون قطع اعصاب قرار گرفته بودند، بررسی کرد. او گزارش داد که از 500 نفری که قبل از جراحی دارای توانایی جنسی بودند 68 درصد حداقل 18 ماه پس از جراحی دوباره آن را بازیافته بودند. بهترین نتایج در مردانی به دست آمد که کمتر از 50 سال داشتند و آنهایی که سرطان پروستاتشان در مراحل اولیه بود. والش همچنین دریافت که اگر تنها یکی از رشته های عصبی حفظ شود، توانایی جنسی می تواند در مردان باقی بماند.

پس شانس اینکه توانایی جنسی فرد حفظ شود 70 درصد است ؟

بله. در شرایط ایده آل و با جراحی که مسلط بر این تکنیک است. همچنان که باری ای. اپتاین، پزشک متخصص سرطان شناس پرتوتابی از مرکز سرطان فوکس چیس در فیلادلفیا، با زیرکی اذعان کرده است هنوز هیچ شواهدی در دست نیست که حاکی از آن باشد که میزان موفقیت حاصل از انجام جراحی پروستات برداری رادیکال تشریحی (بدون قطع اعصاب) توسط یک اورولوژیست معمولی قابل مقایسه با میزان موفقت جراحان چند مرکز تخصصی جراحی ای است که این نتایج را گزارش داده اند. به عبارت دیگر اگر شما قصد انجام عمل پروستات برداری بدون قطع اعصاب را دارید بهتر است پرونده ای که جراح شما از خود باقی گذاشته است را بررسی کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: