در ابتدا، اگر شما از ایریدیوم 192 استفاده کرده باشید احتمالاً لااقل دو ماه در اتاق بیمارستانی، با احتیاطهای مخصوص برای محافظت کارمندان، قرنطینه خواهید شد.در صورتی که از مواد رادیواکتیو کم انرژی تری استفاده کرده باشید به منزل فرستاده خواهید شد اما به شما توصیه خواهد شد برای اجتناب از اینکه دیگران را در معرض مقادیر بیش از حد پرتوتابی قراردهید، کمی خود را از سایرین جدا نگه دارید. مثلاً در مورد استفاده از پالادیوم شما باید در 17 روز اول، فاصله خودتان را با زنان حامله حفظ کنید و اجازه ندهید کودکان کوچک هربار بیش از 5 دقیقه در آغوش شما بنشینند.

مدت زمانی که شما باید خود را از دیگران دور نگه دارید بستگی به نیمه عمر ماده استفاده شده (مدت زمانی که این ماده فعالیت رادیواکتیویته بالایی دارد) دارد. وقتی که خاصیت پرتوتابی جسم از بین می رود، در آن صورت دیگر لزومی ندارد که در مورد در معرض قراردادن دیگران نگران باشید.مردانی که از مواد رادیواکتیو دائمی استفاده کرده اند می توانند بدون آنکه خطری برای شریک جنسی خود ایجاد کنند مقاربت جنسی انجام دهند.

کدام یک از پروتوتابیهای درمانی موثرتر است ؟

انتخاب بین این دو نوع مختلف پرتوتابی، داخلی و خارجی و سپس انتخاب دوم بین مواد رادیواکتیو گوناگونی که در این مورد به کار می روند، تصمیم گیری بسیار پیچیده ای است که سرانجام باید به متخصصین واگذار شود. در ابتدا تصمیم گیری به نوع سرطانی بستگی دارد که تحت درمان قرار می گیرد. پرتوتابی درون نسجی به میزان فزاینده ای، برای اطمینان از اینکه پرتوتابی روی توده سرطانی انجام می شود نه بافت طبیعی، برای درمان توده های سرطانی حجیم و بزرگ سرطانی به کار می رود.

آیا این دو نوع پرتودرمانی تا به حال با یکدیگر ترکیب شده اند ؟

بله، اغلب هنگامی که ماده رادیواکتیو به طور موقتی به کار می رود این کار انجام می شود. در چند پژوهش انجام می شود. در چند پژوهش از ترکیب ایریدیوم، ماده مورد استفاده ای که قبلاً ذکر کردیم، و پرتوتابی توسط پرتوهای خارجی استفاده شده است. در یکی از بزرگترین بررسیها که در مرکز پزشکی یادبود لانگ بیچ کالیفرنیا انجام شد، محققین یک میزان عالی ادامه حیات را در مردانی که از این درمان ترکیبی استفاده کرده بودند گزارش دادند. سایر محققین با احتیاط اظهار کردند که بررسیهای بیشتری برای تصدیق این امر مورد نیاز است که ترکیب این دو واقعاً بر پرتوتابی با پرتوهای خارجی به تنهایی، که به طور معمول انجام می شود، برتری دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: