سرطان پروستات برای رشد وابسته به آندروژنها، یا هورمونهای مردانه، هورمون درمانی سلولهای سرطانی را از آندوژنها محروم می کند. برخلاف پروستات برداری رادیکال یا پرتوتابی، این درمان سیستمیک است یعنی ماده درمانی می تواند از طریق بدن به سلولهای سرطانی برسد.

دو نوع هورمون درمانی وجود دارد و گاهی این دو باهم انجام می شود یکی شامل مصرف هورمونهایی است که بیضه ها را از تولید تستوسترون، آندروژن اصلی، باز می دارند و دیگری شامل جراحی است.

روش جراحی هورمون درمانی چیست ؟

این عمل برداشت دوطرفه بیضه هاست، نوعی جراحی است که در آن هر دو بیضه، معمولاً از طریق یک برش منفرد در کیسه بیضه، برداشته می شوند. این عمل منبع اصلی هورمونهای مردانه را از بین می برد و می تواند به سادگی و تحت بی حسی موضعی انجام شود. چون بیضه به طور شگفت انگیزی به درد غیرحساس است ناراحتی کمی پس از عمل ایجاد می شود. برای اینکه بیضه طبیعی به نظر آید بعضی از مردان اعضای مصنوعی، توپهای لاستیکی نرمی که از نظر اندازه و قوام شبیه بیضه ها می باشند، استفاده می کنند.

نوع دیگر هورمون درمانی چیست؟ تصور می کنم مصرف استروژن باشد؟

از استروژن درمانی دیگر استفاده نمی شود. بیشتر به این علت که ثابت شده است باعث افزایش خطر اختلالات قلبی همانند تشکیل لخته می شود. درمانی که بر استروژن و به میزان فزاینده ای بر برداشت بیضه ها غالب شده است داروی مشابه هورمون آزاد کننده هورمون محرک جسم زرد می باشد.

هورمون آزاد کننده هورمون محرک جسم زرد چیست ؟

هورمونی است که به طور طبیعی تولید هورمونهای جنسی را تنظیم می کند. داروهای مشابه هورمون آزاد کننده هورمون محرک جسم زرد که در آزمایشگاهها ساخته می شوند شبیه این هورمون اند اما به جای عمل طبیعی آن، از تولید تستوسترون توسط بیضه ها جلوگیری می کنند. داروهای مشابه هورمون آزاد کننده هورمون محرک جسم زرد به صورت روزانه یا ماهانه و به شکل تزریقی به بیماران داده می شود. یکی از این داروها که مصرف وسیعی دارد لئوپرولید می باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: