بیشتر مردان انتظار بدترین علائم را دارند (شاید هم جزو آنها باشید)، یک صدای بلند و زیر زنانه، بزرگ شدن پستانها و ریزش موی صورت. خوشبختانه دیگر این طور نیست ممکن است مردان با برداشت بیضه ها یا مصرف داروهای مشابه هورمون آزاد کننده هورمون محرک جسم زرد دچار برافروختگی و داغی شوند. این علائم می توانند شدیداً آزار دهنده باشند اما تا حدی با داروها قابل درمان هستند. گاهی هم عارضه بی اختیاری ادرار رخ می دهد. مردانی که استروژن یا یک آنتی آندرژون مصرف می کنند ممکن است دچار تهوع، استفراغ، پستانهای متورم و حساس شوند هرچند این علائم نیز قابل درمان اند.

آیا هورمون درمانی منجر به ناتوانی جنسی می شود ؟

بله، هورمون درمانی بیش از عمل پروستات برداری بدون قطع اعصاب منجربه ناتوانی جنسی می شود. هر دونوع هورمون درمانی، جراحی و دارویی، عقیم کننده محسوب می شود. بیشتر مردان مبتلا به ناتوانی جنسی می شوند و کسانی که از این عارضه مصون می مانند، میل جنسی خود را از دست می دهند.

تأثیرات روانی هورمون درمانی چگونه است ؟

بیشتر مردان می ترسند و از دورنمای برداشت بیضه وحشت دارند. بر منبای اظهارات بسیاری از اورولوژیستهای با تجربه این اضطراب ممکن است تأثیر روانی ناخوشایندی روی بیماران بگذارد. در نظر بسیاری از مردان- حتی مردان مسن تری مه سالها روابط جنسی نداشته اند- برداشت بیضه یعنی اخته کردن مرد. در مورد درمان با هورمونها نیز همین گونه است. جز اینکه در اینجا لااقل از نظر تئوری عقیم شدن برشگت پذیر است در صورتی که در مورد برداشت بیضه ها این طور نیست.

آیا موانع دیگری بر سر راه استفاده از این داروها وجود دارد ؟

مصرف هورمونها بسیار گران است. هزینه یک ماه مصرف یک داروی مشابه هورمون آزاد کننده هورمون محرک جسم زرد بیش از 300 دلار است. اگر یک آنتی آندروژن را به آن اضافه کنیم باید انتظار هزینه ای بیش از 600 دلار در ماه را داشت. از طرف دیگر یک عمل برداشت دو طرفهبیضه ها بین 2000 تا 3000 دلار هزینه برمی دارد از جمله حق الزحمه جراح و سایر هزینه ای مربوط به بیمارستان. قیمتها در کشور ما این گونه است. در مناطق دیگر ممکن است قیمتها بالاتر باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: