متخصصین سرطان شناسی معتقدند که بهبود او به واسطه جراحی و درمان هورمونی همراه آن بود. در واقع بعضی از پزشکان می گویند رژیم غذایی گیاهخواری می تواند عملاً مضر باشد. چون فاقد ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز انسان است و مانع از تأمین ویتامینها و مواد معدنی لازم می شود.

عدم درمان

عدم درمان، معنای روشنی دارد. این طور نیست ؟ یعنی هیچ درمانی روی بیمار صورت نمی گیرد؟

در واقع همین طور است. اگرچه اصطلاح عدم درمان گاهی نام گمراه کننده ای است بیمارانی که تصمیم می گیرند درمان نشوند، ممکن است در صورتی که توده سرطانی آنها پیشرفت کند و دچار علائم شوند، باز به هورمون درمانی ادامه دهند. به همین علت شاید انتظار تحت مراقبت توصیف دقیق تری از آنچه عملاً اتفاق می افتد، باشد.

آیا هیچ پژوهشی که انتظار تحت مراقبت را تأیید کند در دست نیست؟

در سال 1992، محققینی در سوئد تحقیق قابل توجهی را به چاپ رساندند. در این تحقیق 232 مرد مبتلا به سرطان پروستات در مراحل اولیه و درمان نشده آن مورد بررسی قرار گرفتند. سن متوسط تشخیصی 72 سال بود. یک پیگرد 10 ساله نشان داد که میزان ادامه حیات در این گروه شبیه مردانی بود که مورد مداخلات استاندارد پزشکی (پروستات برداری یا پروتوتابی) قرار گرفتند. از 124 مردی که در این دهه در گذشتند تنها 19 نفر در اثر سرطان پروستات مردند. محققین براساس یافته های نتیجه گیری کردند که پروستات برداری رادیکال در مراحل اولیه سرطان پروستات باید آزمایشی تلقی شود.

بنابراین عدم درمان بر مداخلات استاندارد پزشکی برتری دارد ؟

یک نتیجه گیری قطعاً می تواند این باشد. اما به نتایج تحقیق انجام شده باید همانند هر تحقیق دیگری با احتیاط بیشتر نگریسته شود. مثلاً، جوزف اوسترلینگ از درمانگاه مایو اظهار داشته است که بیشتر مردان مورد بررسی در تحقیق سوئدی مسن تر بودند و امید به زندگی کمتر از آنی داشتند که جزو موارد برنامه غربالگری بی نظیر تشخیص سرطان پروستات ایالات متحده محسوب شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: