Menorrhagia (هیپرمنوره Hypermenorrhea)

بعضی از خانم ها قاعدگی شدیدتری نسبت به سایر افراد دارند. درصورتی که خونروش ماهانه بیش از 80cc (حدود یک سوم لیوان) باشد و یا خونریزی قاعدگی بیش از 7 روز طول بکشد و با نوار بهداشتی قابل کنترل نبوده و همراه با لخته های بزرگ خون و خونروش بیش از مقدار طبیعی باشد، به این حالت اصطلاحاً منوراژی گفته می شود. در بعضی مواقع، با درد در قسمت پائین تر شکم، و قاعدگی نامنظم و گاهی شدید و طولانی توأم بوده، در صورت تداوم می تواند موجب کم خونی، فقر آهن و از حال رفتن و خستگی گردد.

علت به وجود آمدن منوراژی

خونریزی قاعدگی شدید و طولانی می تواند علامتی از بیماری های مختلف رحم، نظیر تومور خوش خیم ماهیچه رحم (فیبروم) پولیپ، بیماری های کبدی یا خونی، سرطان، اختلالات هورمونی (کم کاری تیروئید)، انواع داروها، و یا استفاده از وسایل جلوگیری از حاملگی داخل رحمی به نام IUD، و بیماری های دیگر، می توانند سبب ایجاد منوراژی شوند.

تشخیص و درمان منوراژی

در صورت مشاهده هرگونه اختلال، هرگز سعی نکنید اقدام به خود درمانی نمایید. بلکه تشخیص علت و نحوه درمان منوراژی وظیفه پزشک می باشد. پزشک معالج شما، با استفاده از امکانات موجود و پیشرفته پزشکی، درصدد رفع و بهبود بیماری، از قبیل اختلالات هورمونی و هم چنین با بررسی های تخصصی، به منظور جستجوی فیبروم و غیره اقدام به درمان خواهد نمود.

روش درمان، بستگی به عوامل ایجاد کننده مانند سن و شدت خونریزی دارد و با توجه به وضعیت بیمار، نوع و روش درمان اتخاذ خواهد گردید. به عنوان مثال : در صورتی که درمانهای اولیه موثر نبوده یا منوراژی شدید باشد، فرد ممکن جهت برداشتن آندومتر یا برداشتن رحم- که به آن هیسترکتومی گویند. به عمل جراحی نیاز داشته باشد. بر این اساس، در صورت مشاهده هر گونه علائم از سوی پزشک، اقدامات درمانی آغاز خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: