هیدرات های کربن، انرژی ای را که بدن برای انجام فعالیت ها به آن نیاز دارد تأمین می کنند. این مواد، به خصوص در مواد غذایی گیاهی نظیر میوه ها، سبزی ها، انواع نخود و لوبیا، یافت می شود، شیر و لبنیات تنها مواد غذایی حیوانی هستند که حاوی مقدار قابل ملاحظه ای هیدرات های کربن می باشند. هیدرات های کربن به دو گروه ساده و پیچیده تقسیم می شوند. هیدرات های کربن که گاهی اوقات به آن ها قند ساده نیز می گویند، شامل فروکتوز ( قند میوه)، ساکاوز (قند معمولی) لاکتوز (قن شیر) و نیز چند نوع قنددیگر می باشد.

میوه ها یکی از غنی ترین منابع طبیعی هیدرات های کربن ساده هستند هیدرات های کربن پیچیده نیز از قندها ساخته شده اند، اما مولکول های قند به یکدیگر متصل شده اند تا زنجیرهای بلند تر و پیچیده تری را به وجود آورند. هیدرات های کربن پیچیده شامل فیبرها و انواع نشاسته می باشد منابع غذایی سرشار از هیدرات های کربن پیچیده، شامل سبزی ها، غلات کامل، انواع نخود، و لوبیاست.

هیدرات های کربن مهم ترین منبع گلوکز خون، که سوخت اصلی تمام سلول های بدن و تنها منبع انرژی برای مغز و گلبول های قرمز خون است، می باشند.

هیدرات های کربن ساده و پیچیده هر دو به گلوکز تبدیل می شوند، سپس گلوکز به دست آمده، یا به طور مستقیم برای تأمین انرژی بدن به مصرف می رسد و یا برای مصرف بعدی در کبد ذخیره می شود هنگامی که فردی بیش از نیاز بدنش کالری مصرف کند، ممکن است بخشی از کربوهیدرات مصرفی به صورت چربی در بدن او ذخیره شود.

در نیمه دوم دوره عادت ماهانه، و در صورت عدم تعادل در ترشح هورمون های (مغز و فرستنده های عصبی، و یا عدم تعادل در هورمون های) زنانه استروژن و پروژسترون یا ترکیبی از عدم تعادل هورمونی متفاوت باعث می گردد. که زن مبتلا به سندروم، میل شدیدی به مواد قندی و نشاسته ای پیدا کند. در این زمان سلول ها انسولین را نگه می دارند و در نیمه دوم دوره یعنی مرحله ترشح زرد دوره عادت ماهانه میزان انسولین بالا می رود و ممکن است افزایش میزان انسولین به وسیله یک یا ترکیبی از عدم تعادل هورمونی یاد شده باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: