تخمدانها چه وظایفی در دستگاه تناسلی دارند؟

تخمدانها

دو عضو بادامی شکل هستند که با فاصله ای در دو طرف رحم قرار می گیرند و دو وظیفه عمده بعهده آنهاست یعنی ساخت تخمک (یا سلول جنسی زنانه) و ساخت هورمونهای جنسی زنانه.

در دوران جنینی در داخل تخمدانهای جنین دختر حدود 7 میلیون سلول جنسی زنانه بنام تخمک شکل می گیرد که تا موقع تولد بسیاری از آنان از بین رفته و در هنگام تولد فقط حدود 2 میلیون تخمک در تخمدانهای یک نوزاد دختر وجود دارد که تا سن بلوغ نیز تعداد زیادی از آنها مجدداً از بین می رود، بطوریکه یک دختر تازه بالغ شده دارای تنها حدود 300 هزار تا 400 هزار تخمک می باشد که هر ماهه یکی از آنان در داخل تخمدان شروع به رشد کرده و آزاد می شود بنابراین، اگر سن شروع قاعدگی را 13 سال و سن یائسه شدن (پایان دوره باروری در خانمها) را 50 سالگی فرض کنیم می بینیم که فقط حدود 450 عدد از این تخمکها در کل طول دوران باروری یک زن استفاده می شود و بقیه از بین خواهند رفت و این یکی از تفاوتهای بارز زنان و مردان در ساخت سلول جنسی است، چرا که همانطور که قبلاً گفته شد، مردان در هر روز تقریباً میلیونها سلول جنسی (اسپرم) جدید می سازند و با هر انزال حدود 300 میلیون اسپرم خارج می شود در حالیکه زنان هر ماه فقط یکی از تخمکهای از قبل موجود در تخمدانها را پرورش می دهند و آزاد می کنند.

با شروع ترشح هورمونهای جنسی از تخمدانها بلوغ دختران شروع خواهد شد که موجب تغییراتی از قرار زیر می شود :

با اینکه افزایش قد اولین نشانه قابل مشاهده در بلوغ دختران می باشد اما اولین علامت بلوغ در دختران رشد جوانه پستان است و بعد از آن موهای ناحیه تناسلی رشد می کنند و گاهی البته موهای ناحیه تناسلی رشد کرده و بعد جوانه پستان ظاهر می شود.

با شروع بلوغ توزیع بافت چربی در بدن دختران تغییر می کند صورتی که تجمع چربی در نواحی باسن، سینه ها و شانه ها (البته از پشت) بیشتر می شود.

بدنبال رشد جوانه پستان و رویش موهای ناحیه تناسلی اولین قاعدگی در دختران رخ می دهد که ممکن است خیلی زود (حتی زودتر از 10 سالگی) و یا خیلی دیر (یعنی تا 16 سالگی) رخ دهد. عوامل بسیار متعددی بر روی سن شروع بلوغ و بالطبع سن شروع قاعدگی اثر می گذارد از جمله نژاد، شرایط آب و هوائی، شرایط تغذیه ای و شرایط اجتماعی اقتصادی تغذیه ناکافی سن شروع قاعدگی را به تأخیر می اندازد. در دختران ورزشکار و برخی بیماریها نیز سن شروع قاعدگی به تأخیر می افتد. برعکس بعضی بیماریها می تواند سن شروع قاعدگی را جلو بیاندازد. آنچه مهم است اطلاع کافی از چگونگی وقوع این پدیده طبیعی بدن می باشد و دختران را باید از قبل برای این مسئله آماده ساخت چرا که اگر زمینه جسمی و روانی خوبی داشته باشند خاطره خوشی از اولین قاعدگی برایشان به یادگار خواهد ماند.

با توجه به اینکه یکی از مهمترین وقایع زندگی دختران شروع قاعدگی است و از آنجائیکه قاعدگی منظم و طبیعی بخشی از نشانه های سلامت جسمی خانمها می باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: