ایدز چیست و چگونه منتقل می شود؟

ایدز

ایدز از دسته بیماریهای عفونی است که تماس جنسی یکی از راههای انتقال آن می باشد. عامل بیماریزا نوعی ویروس است. برای ایجاد این بیماری ویروس ایدز باید به طریقی وارد خون فرد سالم شود. بعد از ورود به خون ویروس شروع به تکثیر کرده و دستگاه دفاعی بدن را از کار می اندازد و بیمار را مستعد ابتلاء به انواع بیماریهای عفونی و سرطان می کند و که عاقبت نیز فرد بیمار بخاطر ابتلاء به یکی از همین بیماریهای عفونی یا سرطانها خواهد مرد.

از زمان ورود ویروس بداخل بدن تا شروع علائم ممکن است حتی 10 سال طول بکشد. در عرض این مدت فرد بیمار ممکن است هیچگونه علامتی نداشته باشد اما چون ویروس را داخل خون دارد قادر است بیماری را به دیگران منتقل کند.

همانگونه که ذکر شد برای ایجاد بیماری لازم است ویروس وارد خون فرد سالم شود. این حالت ممکن است از طریق تماسهای جنسی، انتقال خون آلوده به بدن فرد سالم، از طریق وسایل بهداشتی مشترک مثل تیغ اصلاح و یا مسواک اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است وسایل کار پزشکی و دندانپزشکی آلوده به این ویروس، بیماری را به افراد مختلف منتقل کند. ممکن است از طریق تیغهائی که برای حجامت استفاده می شود (چنانچه یکبار مصرف نباشد) و یا در افراد معتاد از طریق استفاده از سرنگهای مشترک و آلوده بیماری منتقل شود. راه دیگر انتقال از طریق مادر حامله به جنین می باشد و بهرحال از هر راه مشابه دیگری که به نوعی، ویروس وارد خون فرد سالم بشود بیماری انتقال خواهد یافت.

ایدز از راه بوسه، ارتباطات روزمره و عادی، استفاده از قاشق، لیوان و بشقاب فرد مبتلا و یا از طریق سرفه و عطسه، نیش پشه و از این قبیل راهها منتقل نمی شود و همانگونه که ذکر شد برای انتقال بیماری ویروس باید به نوع وارد خون شود. هیچ درمان خاصی برای بیماری ایدز وجود ندارد و ابتلاء به این بیماری مساوی است. با مرگ اما همین بیماری براحتی قابل پیشگیری است و فقط با رعایت اصول بهداشتی و استفاده از کاندوم می توان از انتقال بیماری جلوگیری کرد.

برای پیشگیری از ابتلاء به ایدز و سایر بیماریهای مقاربتی رعایت اصول زیر بسیار موثر خواهد بود.

  • پاکدامنی و عفت، پایبندی به اصول اخلاقی و دینی و پرهیز از ارتباط نامشروع از مهمترین طرق پیشگیری از اینگونه بیماریهاست.
  • استفاده از کاندوم علاوه بر اینکه روش نسبتاً مطمئنی برای جلوگیر از بارداری است از انتقال بیماریهای مقاربتی به نحو موثری جلوگیری می کند. کاندوم یکی از اصلی ترین راههای جلوگیری از انتقال بیماریهای مقاربتی است. در مورد کاندوم در بخش تنظیم خانواده مفصلاً توضیح داده شده است.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: