تاثیر نقش مردان در تنظیم خانواده

زنان در هنگام حاملگی نگرانیهای متعددی را تجربه می کنند و با پیشرفت حاملگی این نگرانیها و محدودیتهای جسمی افزایش می یابد و نیاز به حمایت و مهرورزی از طرف شوهر بیشتر می شود. هیچ مردی در هنگام شروع دردهای زایمانی در همسر و فرارسیدن تولد فرزند، همسرش را تنها نمی گذارد و سخت نگران سلامت همسر و فرزندش می باشد و برای تأمین و حفظ سلامت ایشان از هیچ کاری دریغ نمی کند. ولی مگر حاملگی و زایمان هر دو امری کاملاً زنانه نیستند؟ پس چرا شوهران تا این حد در همراهی همسرانشان برای تحمل کردن این روند طبیعی زندگی مشارکت دارند و ابزار نگرانی و همدلی می کنند؟ و آیا همین ابزار محبت و همین همدردی نیست که مشکلات بارداری و زایمان را برای خانمها آسان می کند و از این دوران خاطره خوشی در ذهنشان به یادگار می گذارد؟

پس چگونه است که وقتی صحبت از پیشگیری از بارداری می شود مردان پای خود را کنار می کشند و به بهانه زنانه بودن موضوع، دخالتی در آن نمی کنند؟

توجه داشته باشید که با استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری و صرف تصمیم به بچه دار نشدن شرایط جدیدی در زندگی رخ خواهد داد که برای سازش با آن و برای حل مشکلات و یا پاسخ به نیازهای آن احتیاج به تصمیم گیریهای جدید و شاید احتیاج به تغییرات لازم در روند زندگی زناشوئی داشته باشیم.

برای اتخاذ تصمیمات جدید و برای اعمال کردن تغییرات لازم دنیا به مشارکت زن و شوهر هر دو می باشد. وقتی خانمی یکی از روشهای جلوگیری از حاملگی را استفاده می کند در واقع تغییری در زندگی گذشته خود ایجا کرده است و هر تغییری باعث پدید آمدن نیازهای جدید خواهد شد که اگر این نیازها و این تغییرات از جانب شوهر درک نشود خانمها خود را تنها احساس کرده، استفاده از روشها را تحمیلی برخود دانسته و چندان میلی به ادامه استفاده از آنها نخواهند داشت که همین امر ممکن است منجر به استفاده نادرست و یا استفاده نکردن از روشهای پیشگیری از بارداری شده که خودبخود به یک حاملگی ناخواسته می انجامد و انبوهی از مشکلات را به دنبال خواهد آورد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: