روشهای جراحی برای پیشگیری از بارداری

این روش شامل بستن لوله ها در نزد زنان و مردان است. درصد اطمینان این روش خیلی بالاست. در ضمن یک بار برای همیشه، موضوع بارداری ناخواسته را خاتمه می دهد و نیاز به پیگیری مداوم ندارد. همچنین فاقد اثرات سوء در سیستم بدن است و از نظر اقتصادی ارزانترین روشهاست. با پیشرفت تکنیک جراحی برگشت پذیری بستن لوله ها و باز شدن مجرا در زن و مرد تا 80 درصد موارد موفقیت آمیز گزارش شده است.

در حال حاضر بیش از 130 میلیون زن و 50 میلیون مرد در دنیا از روش بستن لوله ها استفاده کرده اند. در کشور ما نیز این برنامه از سال 1369 آغاز شده و مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. این عمل در کشور با رضایت زوجین انجام می پذیرد.

تکنیکهای بستن لوله در زن متنوع است و برحسب امکانات می توان آنها را به کار برد. در روش انجام عمل، بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد، ولی انجام عمل در مرد معمولاً نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. همچنین احتیاج به بستری کردن فرد نیست و پس از 10 تا 15 دقیقه پس از عمل، شخص می تواند مرخص گردد.

روش جراحی بستن لوله های رحم بستن لوله های رحم در خانمها یک عمل جراحی نسبتا ساده می باشد و این کار را می توان هم بااستفاده از بیهوشی عمومی و هم با استفاده از بی حسی موضعی انجام داد.

دو روش جراحی که امروزه بیشتر از آنها استفاده می شود عبارتند از: ۱) مینی لاپاراتومی و ۲) لاپاراسکوپی.

سایر روشهای جراحی برای بستن لوله های رحم شامل لاپاروتومی، کولپوتومی، کولدوسکوپی، هیستروسکوپی و هیسترکتومی می باشد. هر کدام از این روشها دارای معایب و مزایایی می باشند. شما می توانید با مشورت با پزشکتان بهترین روش را برای بستن لوله ها انتخاب نمایید. در روش جراحی لاپاروسکوپی، شکم را با گاز دی اکسید کربن پر می کنند بطوریکه حفره شکم به صورت یک بادکنک از رحم و لوله های رحم جدا می شود. سپس جراح با ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف، دستگاه لاپاروسکوپ را که شبیه یک تلسکوپ می باشد را از این سوراخ وارد بدن می کند. یک برش کوچک دیگر، درست در بالای خط رویش موهای عانه ایجاد می گردد تا از طریق آن دستگاهی که برای بریدن، دوختن یا سوزاندن لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد وارد بدن شود. کل زمان جراحی حدود نیم ساعت طول خواهد کشید. بعد از جراحی توصیه می شود که دو تا سه روز استراحت مطلق صورت پذیرد و به مدت یک هفته نیز فعالیتهای سبک انجام شود. فعالیت جنسی را می توان وقتی که خانم احساس راحتی می نماید (معمولا بعد از یک هفته) دوباره از سر گرفت. خانمهایی که جراحی آنها از طریق مهبل انجام می شود لازم است به مدت دو هفته چیزی را در داخل مهبل خود نکنند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: