اختلال اعتیاد جنسی همانند اعتیاد به انواع مواد مخدر، همان قدر مخرب بوده و با اثرات سوء و جبران ناپذیری که بر زندگی روزمره و همچنین آینده فرد می گذارد، سلامت جسم و روان، روابط اجتماعی فرد، زندگی زناشویی، تحصیل و شغل وی را تحت شعاع این اثرات منفی قرار می دهد.

چند نوع اعتیاد در این زمینه توسط روان شناسان شناسایی شده است:

اعتیاد به دیدن فیلم های پورن

خیال فانتزی

بی بند و باری جنسی

خود ارضایی

گرایش به رفتارها و تفکرات مازوخیست یا سادیسمی

اعتیاد به رابطه جنسی

افرادی که دچار اعتیاد به رابطه جنسی هستند کنترلی بر تمایلات، فعالیت ها و افکار جنسی خود ندارند و برای برقراری رابطه جنسی ولو با عدم رضایت طرف مقابل به راحتی به دیگران نزدیک می شوند در حالیکه قادر به کنترل فشارهای جنسی نیستند و رابطه ی ناسالم آنها در نهایت منجر به خشونت و حتی آسیب به طرف مقابل می گردد.

این افراد هیچ گونه کنترلی بر فعالیت های جنسی خود ندارند و زندگی روزمره آنها غرق در امیال جسمانی، خود ارضایی، چشم چرانی و میل شدید به تکرار افراطی رابطه جنسی می باشد. در بسیاری از موارد شاهد کودک آزاری های جنسی از سوی این افراد نیز هستیم که این انحرافات جنسی تأثیرات وحشتناکی بر جامعه و خانواده ها می گذارد.

اعتیاد به سکس می تواند چه خطراتی داشته باشد؟ (13 عامل خطر ساز)

انتقال ویروس ایدز

انتقال ویروس HPV

تبخال تناسلی

زگیل تناسلی

کلامیدیا

سوزاک

سیفلیس

ورود انواع انگل ها

ورود انواع باکتریها

از بین رفتن اعتماد به نفس

از بین رفتن عزت نفس

به وجود آمدن فتیشیسم

ارضا نشدن فرد به صورت سکس طبیعی

اهمیت فرهنگ سازی و تشویق به ازدواج در سنین کمتر

توجه به اعتیاد جنسی به خصوص در نوجوانان ضروری است زیرا انجام رفتارهای پرخطر نظیر نوشیدن الکل هنگام رابطه جنسی یا عدم استفاده از کاندوم در نوجوانان بسیار شایع است. فرهنگ سازی و ازدواج آسان می تواند باعث جلوگیری از بسیاری از عواملی که زندگی فرد را نابود کند باشد.

خصیصه های اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس

اعتیاد جنسی شامل یک سری خصوصیات می باشد مانند: اشتغال و وسواس فکری، یعنی شخص به صورت مداوم در رابطه با موقعیتها و حوادث جنسی اشتغال ذهنی دارد و تمرکز مداوم فرد با مسائل جنسی باعث میشود تحریک پذیری جنسی در او در سطح بالا باشد.

خصیصه دوم در اعتیاد جنسی تکراری شدن رفتار است به عبارتی شخص به رفتار جنسی خود برای ارضا ادامه نمیدهد بلکه هدف تحریک شدن هرچه بیشتر است و بدین شکل این اعتیاد به تداخل با برنامه های روزانه می انجامد و عملکرد اجتماعی و فردی را مختل میکند ولی با وجود این عوارض رفتار تداوم پیدا میکند.

بنابراین خصیصه سوم، از دست دادن کنترل (اجبار) شخص با وجود مشکلات حاصل است که کماکان به رفتارهای تکراری خود شامل تحریک پذیری بالا بدون احساس رضایت،... ادامه می دهد و نمیتواند رفتار را متوقف کند با اینکه هر روز وقت بیشتری را برای متوقف کردنش اختصاص میدهد.

خستگی خصیصه چهارم اعتیاد جنسی است. شخص که دچار احساس شرمساری از رفتار شدید و غیرقابل کنترل خود و آسیب هایی که به دیگران میزند است، کاملاً خسته وسرخورده میشود.

درمان اعتیاد به سکس با رویکرد روانکاوی

در رویکرد روانکاوی انحراف جنسی بعد از تعداد جلسه بسیار زیاد درمان پذیر است و احتمالا ریشه در کودکی فرد دارد. جستجوی ریشه های کودکی که باعث ایجاد انحراف های جنسی میشوند در اغلب موارد به تعارضات جنسی و ادیپ های حل نشده بازمیگردد. باید در نظر بگیریم که بعد از ارزیابی معمولا بهترین رویکرد برای درمان اعتیاد به سکس روش دارویی و رفتاری به صورت ترکیبی می باشد.

اختلال جنسی و اضطراب

فرد دارای اختلال جنسی اعتیاد به سکس قطعاً داری سطح بالایی از اضطراب است، ریشه اضطراب در تعارضات است و به این وسیله فرد میخواهد سطح اضطراب خود را پایین بیاورد. افراد دارای اعتیاد به سکس با ایجاد هر رابطه جنسی میزانی از اضطراب خود را کاهش میدهند و در مدت کوتاهی پس از رابطه شان مجدداً احساس نیاز به رابطه جدید میکنند زیرا اضطراب از بین نمیرود و سکس صرفاً مسکنی است برای آرام کردن اضطراب و پس از آن مجدد ظهور پیدا میکند.

اعتیاد جنسی و داشتن شریک های جنسی فراوان، رفتارهای افراطی جنسی و هر آنچه که به سکس مربوط میشود میتواند دلیلی برای کاهش اضطراب این افراد باشد. در درمان های روانکاوی، روانکاو به ریشه های اضطرابی و دلایل آن میپردازد. والدین این افراد در اکثر مواقع والدینی سرد و غیر صمیمی بوده اند که ایجاد ارتباط صمیمانه با کودک برایشان دشوار بوده است.

نقش تجاوز در دوران کودکی

در موارد بسیار زیادی تعرض و تجاوزهای جنسی برای این کودکان به وجود آمده است. عواملی مانند نادیده گرفته شدن، احساس تنهایی و پیدا کردن منبعی برای پایین آوردن اضطراب و در موارد بسیار زیادی پیدا کردن منبعی برای کسب قدرت در خیال خودشان این افراد را مجبور به اعتیاد جنسی میکند. دستیابی به ریشه های رفتاری، عوامل تخیلات جنسی و حل مسائل بنیادی روانی این افراد که ریشه در تعارضاتشان دارد از راهکارهای روانکاوی درمان اعتیاد به سکس است.

درمان اعتیاد به سکس با رویکرد رفتاری

در رویکرد رفتاردرمانگری به علت تلاش برای از بین بردن رفتاری و جایگزین کردن رفتاری دیگر می باشد. فرد مبتلا به اعتیاد جنسی باید بر روی تغییر رفتار خود و همچنین جایگزین کردن رفتارهای جدید به شدت کار و تلاش کند. فرد مبتلا به اعتیاد جنسی خود را فردی با قدرت و جذاب و خوش مشرب میداند که میتواند با هر فردی که بخواهد ارتباط برقرار کند، همچنین در میان مردان و اجتماع آنها این رفتار به نوعی کارآمدی و جذابیت مردانه محسوب میشود. از این رو فرد مبتلا به اختلال جنسی باید به شناخت از بیماری خود رسیده باشد و در مرحله ایی قرار گرفته باشد که احساس نیاز به یک درمانگر داشته باشد.

1. تغییر در محیط

ایجاد تغییر در محیطی که فرد دچار اختلال جنسی است میتواند عادات جدیدی نیز در او به وجود بیاورد، هر چند منشأ این اختلال در ذهن و روان است اما به هر میزان محیط فرد دچار اختلال، سالم تر باشد دستاوردهای بهتری نیز خواهد داشت.

2. تغییر در معاشرت ها

ایجاد تغییر در معاشران فرد دچار به اختلال جنسی باعث میشود مراودات سالم تر و با اخلاق تری داشته باشد، هر چند ممکن است فرد مبتلا مراودات سالمی نیز داشته باشد که هیچ کدام از آن افراد از اختلال او آگاه نباشند اما صرفاً این تغییر به دلیل ایجاد تفکرات جدید و سالمی است که معاشران جدید برای او به وجود میاورند.

3. تغییر در عادات رفتاری

تغییر در عاداتی مانند دیدن فیلم های پورن و هر آنچه بتواند فرد را در شرایط تحریک جنسی قرار بدهد است.

4. برقراری رابطه صمیمانه با خانواده

ایجاد تغییر در برقراری رابطه صمیمانه به منظور بیرون کردن خلأ های عاطفی فرد است. وقتی فرد بتواند نوع نگاه خود را به خانواده تغییر دهد حتماً در زندگی او هم تغییرات مثبتی خواهد افتاد.

درمان اعتیاد جنسی با رویکرد شناختی

درمان اعتیاد جنسی در رویکرد شناختی قطعاً به ریشه یابی و پیش نویس های کودکی فرد باز میگردد. فرد دچار اختلال در کودکی تصمیم به تنها نماندن، وابستگی شدید به مادر، اضطراب جدایی، وسواس های فکری و عملی میکند. از این رو با تمام این پیش نویس ها فرد راهکارهایی در آینده برای خود انتخاب میکند. مثلاً: به هر میزان که با زنان بیشتری در معاشرت باشد تنهایی نیز از او دور میشود. زنانی که او را تنها میگذارند شاید در پیش نویس او مادری باشد که در کودکی، فرد را تنها گذاشته است، بنابراین جبران خشم و به همان میزان وابستگی و نزدیک بودن با زنها این پیش نویس را در فرد به وجود می آورد که زنها او را رها میکنند، باید به آنها نزدیک شد و رهایشان کرد.

درمان اعتیاد به سکس با دارو درمانی

قطعاً دارو درمانی در اختلالات جنسی کاربردی است اما باید تحت نظر روانپزشک باشد. داروهای نسل جدید بازجذب سروتونین می تواند مفید باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: