عفونت واژن یک بیماری شایع بین زنان است. هر زنی معمولا در طول زندگی خود یکبار به عفونت واژن مبتلا می شود. اگر به هنگام ادرار کردن درد یا سوزش داشتید، هنگام مقاربت درد، خونریزی یا لکه‌بینی داشتید؛ یعنی شما دچار عفونت واژن  شده‌اید. عفونت واژن انواع مختلفی دارد.

در ادامه شما را با راهکارهای درمان خانگی عفونت قارچی واژن آشنا می کنیم:

ماست یونانی

تحقیقات اخیر نشان می دهد که برخی پروبیوتیک های می توانند در برابر کاندیدا آلبیکنس ها (C. albicans) مقابله کنند.

ماست نیز پروبیوتیک به حساب می آید چرا که حاوی باکتری های زنده از جمله لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است. این باکتری ها برای ایجاد محیطی سالم در واژن ضروری هستند. همچنین می توانند از رشد بیش از حد قارچ ها بر اثر به هم خوردن تعادل جلوگیری کنند.

ماست یونانی ساده بهترین درمان خانگی برای درمان عفونت واژن به شمار می رود. مطمئن شوید که این ماست حاوی شکر اضافی چرا که شکر می تواند به رشد قارچ کاندیدا کمک کند.

اسید بوریک

اسید اوریک ضد عفونی کننده قوی است که برخی زنان ادعا می کنند برای درمان عفونت قارچی مفید است. طبق تحقیقاتی که در سال 2009 انجام شد، بوریک اسید برای درمان خارش واژن موثر است.

مقادیر زیاد اسید بوریک سمی بوده و می تواند منجر به آسیب کبدی، نارسایی حاد سیستم گردش خون یا مرگ شود. برای جلوگیری از این عوارض از اسید بوریک روی پوست آسیب دیده استفاده نکنید. در دوران بارداری به هیچ عنوان نباید از اسید بوریک استفاده کنید.

همواره قبل از استفاده از اسید بوریک برای واژن آن را با آب مخلوط کنید.

روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی برای درمان عفونت واژن استفاده می شود. از روغن پونه ای استفاده کنید که از پونه وحشی ساخته شده باشد. این روغن حاوی تیمول و کارواکرول بوده که از ضد قارچ های قوی به حساب می آیند.

تحقیقات اخیر ثابت کرده است که روغن پونه کوهی می تواند رشد کاندیدا آلبیکنس را متوقف یا آرام کند.

روغن پونه کوهی رقیق کننده خون طبیعی به شمار می رود بنابراین اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید از این روغن اجتناب کنید. همچنین اگر لختگی خون دارید از قبیل کمبود ویتامین k از این روغن استفاده نکنید.

روغن پونه کوهی نباید به صورت خوراکی مصرف شود. این روغن باید مانند آروماتراپی از طریق استنشاق جذب شود. اگره محققین به دنبال راه های دیگری برای استفاده از روغن پونه کوهی هستند، اکنون پیشنهاد می شود که از آن به صورت محلول در روغن زیتون یا روغن بادام شیرین استفاده شود. هر 3 تا 5 قطره روغن پونه کوهی را در یک اونس روغن زیتون یا بادام شیرین ترکیب کرده سپس روی پوست ماساژ داده یا استنشاق کنید. روغن را در نزدیکی واژن استفاده نکنید.

مکمل ها و شیاف پروبیوتیک

پروبیوتیک به برقراری مجدد تعادل قارچ واژن کمک می کند. اگر رژیم غذایی شامل پروبیوتیک را شروع کنید که حاوی باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است می توانید واژن و دستگاه گوارش خود را تنظیم کنید.

حدودا 10 روز طول می کشد تا مکمل های خوراکی پروبیوتیک به طور کامل اثر کنند به همین دلیل برخی زنان برای اینکه سریع تر جواب بگیرند از شیاف های پروبیوتیک استفاده می کنند. تحقیقات نیز نشان می دهند این شیاف ها در درمان سوزش واژن موثرند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل روغن چربی است که از نارگیل گرفته می شود. این روغن مزایای زیادی دارد از جمله اینکه خاصیت ضد قارچی دارد. شما می توانید این روغن را مستقیما روی محل مورد نظر بمالید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای روغن برای کشتن قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات اخیر نشان می دهد شیاف واژنی که حاوی روغن درخت چای باشد در درمان عفونت قارچی موثر است.

روغن درخت چای فوق العاده قدرتمند است. مطمئن شوید که قبل از استفاده از این روغن برای واژن آن را با روغن جوجوبا و روغن نارگیل ترکیب کنید. تنها در برخی مواقع از روغن درخت چای استفاده کنید و هرگز آن را نخورید.

سرکه سیب

یکی از رایج ترین درمان های خانگی عفونت واژن قرار گرفتن در وان سرکه سیب است. سرکه خواص درمانی زیادی دارد. اضافه کردن نصف فنجان سرکه سیب به وان آب گرم حمام و قرار گرفتن در آن به مدت 20 دقیقه باعث می شود میکروارگانیسم های مضر از بین بروند.

سیر

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد سیر در کشتن قارچ کاندیدا بسیار موثر است. اما مشخص نیست که آیا خارج از محیط آزمایشگاهی نیز برای درمان عفونت واژن موثر است یا خیر. اگر می خواهید از خواص سیر برای درمان عفونت واژن بهره ببرید سیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هیدروژن پراکسید

مطابق با تحقیقات آزمایشگاهی هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه، باکتری و ضد عفونی کننده قارچ به شمار می رود. اگرچه آب اکسیژنه روی همه انواع قارچ تاثیر ندارد اما برخی زنان به طور مرتب برای درمان عفونت قارچی از آن استفاده می کنند. مطمئن شوید قبل از استفاده از هیدروژن پراکسید آن را با آب رقیق کرده و هرگز از آن برای بیش از 5 روز متوالی استفاده نکنید.

ویتامین C

ویتامین C تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. داشتن سیستم ایمنی قوی به بدن این امکان را می دهد که خود را به حالت تعادل بازگرداند. همچنین ویتامین C (اسید آسکوربیک نیز نامید می شود) در صورتی که به صورت قرص مصرف شود خاصیت ضد میکروبی نیز خواهد داشت و زنان برای کشتن قارچ کاندیدا می توانند از آن کمک بگیرند.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: