بسیاری از افراد که رابطه جنسی محافظت نشده دارند برای جلوگیری از بارداری از روشهای متفاوتی استفاده می کنند. یکی از این روشها استفاده از قرص اورژانسی است که احتمال بارداری را به حداقل می رساند.

اما متاسفانه افراد زیادی هستند که اطلاعات کافی در مورد استفاده از این قرص را ندارند و همین امر سبب می شود در مصرف این قرص زیاده روی کنند و سلامت بدن خود را به خطر بیاندازند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی قرص اورژانسی و عوارض آن بر بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی نسبت به این قرص و عوارض آن بر سلامتی خواهید داشت.

قرص اورژانسی یا ضد بارداری که “قرص صبح روز بعد” رابطه جنسی نیز نام دارد، نوعی قرص ضد بارداری است و اگر یک رابطه جنسی کنترل نشده داشته اید یا احتمال داده اید که روش محافظت شما عملکرد خوبی نداشته است، باید استفاده کنید. البته استفاده از این روش فشار هورمونی سنگینی را به رحم و تخمدان وارد می کند و تا جای ممکن باید از استفاده از آن به دلایل غیر ضروری اجتناب کرد.

رابطه بعد از قرص اورژانسی

اثر قرص اورژانسی پس از مصرف تا بیست و چهار ساعت برای جلوگیری از بارداری می تواند موثر باشد اما با توجه به اثرات هورمونی سنگینی که بر رحم دارد بهتر است همیشه از یک روش محافظتی مطمئن برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. داشتن رابطه بعد از قرص اورژانسی بلامانع است اما استفاده از روش های محافظتی را فراموش نکنید.

عملکرد قرص اورژانسی

قرص های اورژانسی مختلفی وجود دارد که می تواند از بارداری جلوگیری کند، اما نحوه عملکرد همه آن ها یکی است. تمامی آنها حاوی لوونورژسترول (هورمون پروژسترون مصنوعی) هستند که مانع از شکل گیری لقاح بین اسپرم و تخمک می شود و همچنین ممکن است فضای رحم را به گونه ای تغییر دهد که حتی اگر تخمکی هم بارور شده باشد نتواند در دیواره رحم لانه گزینی کند. در نتیجه احتمال بارداری به میزان زیادی کاهش می یابد.

قرص های اورژانسی در مقایسه با قرص های پیشگیری از بارداری رایج، معمولا از پروژسترون با دوز بالاتری برخوردار هستند و نباید این قرص ها را جایگزین روش های پیشگیری از بارداری کنید. ضمن اینکه اگر باردار باشید این قرص ها نمی توانند بارداری شما را از بین ببرند.

نحوه مصرف قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری

احتمال تاثیرگذاری قرص های اورژانسی ضد بارداری حدود نود درصد است. و نحوه مصرف آن نیز تاثیر زیادی در عملکرد بهینه آن خواهد داشت. در واقع این قرص ها زمانی بیشترین اثر را خواهند داشت که حداکثر تا بیست و چهار ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شوند، اگرچه که شما می توانید حتی سه روز بعد هم این قرص ها را مصرف کنید اما تاثیرگذاری آن کاهش می یابد. در واقع هرچه سریعتر آنها را مصرف کنید احتمال بارداری شما نیز کاهش می یابد.

برای اطمینان از تاثیر دارو، باید آن را در دمای اتاق نگه دارید و حتما تاریخ انقضای آن را چک کنید.

انواع قرص های اورژانسی و روش مصرف آن

۱- قرص لوونورژسترل ۱.۵ میلی گرم

مصرف یک قرص ظرف حداکثر سه روز بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده

۲- قرص لوونورژسترل ۰.۷۵ میلی گرم

دو عدد یک جا و در اولین فرصت و ۱۲ ساعت پس از آن نیز ۱ عدد قرص دیگر مصرف شود.

۳- قرص HD

دو عدد در اولین فرصت و دو عدد دوازده ساعت بعد مصرف شود.

۴- قرص LD

چهار عدد در اولین فرصت و چهار عدد دوازده ساعت بعد مصرف شود.

۵- قرص تری فازیک

چهار عدد قرص سفید در اولین فرصت و چهار عدد قرص سفید دوازده ساعت بعد مصرف شود.

۶- قرص الا

یک قرص در اولین فرصت مصرف شود. این قرص را می توان تا ۱۲۰ ساعت پس از داشتن یک رابطه جنسی محافظت نشده یا مشکوک استفاده کرد.

۷- قرص لوونورژسترول نحوه مصرف آن

قرص لوونورژسترول سبب جلوگیری از تخمک گذاری در تخمدان می شود و همچنین با افزایش چسبندگی در ناحیه مخاط دهانه رحم از بارداری جلوگیری می کند. بهترین زمان مصرف این قرص ۱۲ ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده است. قرص لوونورژسترول دارای نام های تجاری مختلفی مانند لونژیل و یا اووسیز در بازار است.

این قرص ها برای زنانی که دارای BMI زیر ۲۵ هستند بیشترین تاثیر را داشته و ممکن است برای زنانی که BMI بالای ۳۰ دارند اثرگذار نباشد.

عوارض مصرف قرص اورژانسی

مصرف قرص اورژانسی می تواند سیکل قاعدگی شما را تغییر دهد و باعث شود دوره بعدی پریود شما شدیدتر باشد و یا در زمانی خارج از بازه همیشگی رخ دهد. همچنین می تواند سبب بروز علایم پیش از قاعدگی مانند حالت تهوع و گرفتگی و درد عضلات شکمی شود. از جمله عوارض جانبی دیگر این قرص ها افزایش حساسیت پستان و سرگیجه است.

این دارو را در هر سیکل قاعدگی نباید بیشتر از یک بار استفاده کرد. اگر تا سه ساعت پس از مصرف این قرص استفراغ کردید، باید مجددا با تجویز و تشخیص دکتر، آن را مصرف کنید. این قرص را با مقدار زیادی آب مصرف کنید. بهتر است قرص لوونورژسترول را با شکم خالی مصرف نکنید. اگر این قرص را با غذا مصرف کنید احتمال تهوع کاهش می یابد.

نکاتی در مورد قرص های اورژانسی

در صورتی که بعد از مصرف قرص اورژانسی باردار شدید، اثر سوئی بر سلامت جنین نخواهد گذاشت.

تا یک روز بعد از خوردن قرص اورژانسی رانندگی نکنید چرا که احساس خواب آلودگی ایجاد می کند.

برخی از مارک های قرص اورژانسی مانند الا، نیاز به نسخه پزشک دارند.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: