دوش واژینال روشی برای شستن واژن است که معمولاً با ترکیبی از آب و سرکه (4 قاشق چایخوری سرکه در نیم لیترآب نیمه گرم) انجام می شود. دوش ها معمولا در داروخانه ها به فروش می رسند و حاوی مواد ضدعفونی کننده و مواد معطر هستند. دوش در یک بطری یا کیسه عرضه می شود و از طریق لوله ای به سمت واژن می رود.

دوش واژینال یک روش جهت شستن واژن است. معمولاً هدف این کار برای از بین بردن بوی نامطبوع واژن شستن ترشحات قاعدگی پس ازپریود و جلوگیری از بیماری های مقاربتی و جلوگیری از بارداری پس از آمیزش جنسی انجام می شود. هرچند که این روش جهت پیشگیری از بارداری مؤثر نیست.

علاوه بر آن دوش واژینال مضراتی برای سلامتی دارد و موجب مشکلاتی مانند سرطان دهانه رحم ،بیماری التهابی لگن و همین طور افزایش بیماری های آمیزشی می شود؛ بنابراین روش پیشنهادی سالم و مطمئنی برای پیشگیری از بارداری نیست.

خطرات دوش واژینال

اغلب پزشکان مصرف دوش واژینال را توصیه نمی کنند. همچنین لازم به ذکر است، تحقیقات نشان داده است مصرف دوش واژینال نه تنها فوایدی برای سلامتی در پی ندارد، بلکه می تواند مشکلات متعددی را به دنبال داشته باشد.

۱- چرا خانم ها نباید از دوش واژینال استفاده کنند؟

اغلب پزشکان توصیه می کنند که خانم ها از دوش واژینال استفاده نکنند، زیرا می تواند تعادل ضروری فلور واژن را بر هم زند. فلور واژن به باکتری هایی گفته می شود که در واژن زندگی می کنند. همچنین استفاده از دوش واژینال می تواند اسیدیته طبیعی واژن را بر هم زند.

در یک واژن سالم تعدادی باکتری مفید و مضر وجود دارد. تعادل بین این باکتری ها کمک می کند تا محیط به اندازه مناسب اسیدی باقی بماند. محیط اسیدی سبب می شود، واژن از بروز عفونت و تحریک در امان بماند.

مصرف دوش واژینال می تواند سبب رشد بیش از حد باکتری های مضر گردد. این امر می تواند احتمال بروز عفونت قارچی و یا واژینوز باکتریایی را به دنبال داشته باشد. اگر شما به عفونت واژینال دچار باشید، مصرف دوش واژینال سبب می شود باکتری هایی که عفونت را ایجاد کرده اند به بخش های بالایی رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان ها وارد شود. از این رو احتمال بروز بیماری التهابی لگن در این شرایط افزایش می یابد. بیماری التهابی لگن مشکلی بسیار جدی محسوب می شود.

مصرف دوش واژینال، همچنین با بروز سایر مشکلات در سلامت افراد ارتباط دارد.

۲- چه مشکلاتی ممکن است در ارتباط با مصرف دوش واژینال بروز کند؟

مشکلات احتمالی که در ارتباط با دوش واژینال ممکن است ایجاد شوند، عبارتند از:

واژینوز باکتریایی: واژینوز باکتریایی نوعی عفونت در واژن می باشد. خانم هایی که اغلب به مدت ۱ بار در هفته از دوش واژینال استفاده می کنند، ۵ برابر بیشتر از سایر خانم ها در خطر ابتلا به واژینوز باکتریایی قرار دارند.

بیماری التهابی لگن: بیماری التهابی لگن، نوعی عفونت در ارگان های تناسلی می باشد که اغلب در اثر ابتلا به بیماری های مقاربتی ایجاد می شود.

مشکلاتی در بارداری: احتمال زایمان زودرس و بارداری اکتوپیک

تحریک و خشکی واژن

محققین به دنبال بررسی این موضوع می باشند که آیا دوش واژینال می تواند در بروز این مشکلات نقش داشته باشد، یا این که خانم هایی که در خطر ابتلا به این مشکلات قرار دارند، بیشتر از دوش واژینال استفاده می کنند.

۳- آیا مصرف دوش واژینال، می تواند راهی برای خلاصی از بوی واژن و یا سایر مشکلات باشد؟

شما نباید از دوش واژینال به منظور رهایی از بوی واژن یا مشکلاتی مانند ترشحات، درد، خارش و یا سوزش واژن استفاده کنید. مصرف دوش واژینال تنها به مدت کوتاهی بوی واژن را می پوشاند، اما مشکلات دیگری را تشدید خواهد کرد.

در موارد زیر حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید:

ترشحات واژینال که بوی بدی دارند.

خارش واژن یا وجود ترشحاتی غلیظ، سفید یا زرد متمایل به سبز که ممکن است با بو و یا بدون بو باشند.

سوزش، قرمزی و تورم در نواحی پیرامون واژن

درد به هنگام ادرار کردن

درد و یا ناراحی به هنگام داشتن رابطه جنسی

همه این علائم می تواند نشانه ای مبنی بر عفونت واژن و یا ابتلا به بیماری مقاربتی باشد. قبل از مراجعه به پزشک از دوش واژینال استفاده نکنید. استفاده از دوش واژینال قبل از مراجعه به پزشک سبب می شود، پزشک به سختی مشکل شما را تشخیص دهد.

۴- آیا باید برای تمیز شدن داخل واژن از دوش واژینال استفاده کنم؟

پزشکان اغلب توصیه می کنند، خانم ها از دوش واژینال استفاده نکنند. شما نیازی به استفاده از دوش واژینال برای تمیز کردن داخل واژن ندارید، بدن شما به طور طبیعی می تواند داخل واژن را تمیز نگاه دارد. وجود هرگونه بوی قوی و یا تحریکی در واژن به معنی آن است که احتمالا مشکلی در واژن شما وجود خواهد داشت. مصرف دوش واژینال همچنین می تواند شانس ابتلا به بیماری های مقاربتی و یا عفونت های واژینال را افزایش دهد.

اگر شما در این مورد سوال یا نگرانی دارید، می توانید به پزشک تان مراجعه کنید.

۵- بهترین راه برای تمیز نگه داشتن واژن، کدام است؟

بهترین راه آن است که اجازه دهید، خود واژن در تمیز کردن خودش نقش اصلی را ایفا کند. واژن به تنهایی می تواند با استفاده از ایجاد مخاط به تمیز نگه داشتن خودش کمک کند. مخاط تولید شده توسط واژن می تواند خون، منی و یا هر گونه ترشحی واژینالی را از بین ببرد.

اگر شما در مورد بوی واژن نگرانی دارید، می توانید در این مورد با پزشک مشورت کنید. اما باید بدانید حتی واژن های سالم نیز بوی خفیفی دارند و ممکن است در طول روز ترشحاتی داشته باشند. فعالیت فیزیکی همچنین می تواند بوی قوی تری را ایجاد کند، اما باز این هم نرمال خواهد بود.

برای تمیز نگه داشتن واژن خود، می توانید به موارد زیر توجه داشته باشید:

شستن بیرون واژن با استفاده از آب گرم در حین حمام کردن: برخی خانم ها ممکن است در این شرایط از برخی صابون های ملایم استفاده کنند. اما اگر شما پوست حساسی داشته و یا به عفونت واژن دچار باشید، استفاده از این صابون ها می تواند سبب خشکی و تحریک واژن در شما گردد.

عدم استفاده از تامپون، پد، پودر و اسپری ها: این محصولات می تواند شانس ابتلا به عفونت های واژن را افزایش دهد.

۶- آیا مصرف دوش واژینال، قبل یا بعد از رابطه جنسی می تواند مانع از ابتلا به بیماری های مقاربتی شود؟

مصرف دوش واژینال، قبل و بعد از رابطه جنسی نمی تواند مانع از ابتلا به بیماری های مقاربتی شود. در حقیقت دوش واژینال سبب می شود باکتری های نرمال در واژن از بین برود و همین باکتری ها می تواند شما را از ابتلا به عفونت ها محافظت کند.

در واقع استفاده از دوش واژینال احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را در شما افزایش خواهد داد.

۷- آیا اگر رابطه جنسی محافظت نشده ای داشته باشیم و یا اگر کاندوم به هنگام روابط جنسی پاره شود، در این شرایط باید از دوش واژینال استفاده کنیم؟

مصرف دوش واژینال تنها سبب از بین رفتن باکتری هایی در واژن می شود که شما را از ابتلا به عفونت ها حفظ می کند. استفاده از دوش واژینال احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را در شما افزایش خواهد داد.

دوش واژینال نمی تواند به عدم باردار شدن شما کمکی کند.

اگر شما نزدیکی محافظت نشده ای داشته اید و یا کاندوم به هنگام رابطه جنسی پاره شده باشد، باید فورا به پزشک مراجه کنید. پزشک می تواند برای عدم بروز بارداری های ناخواسته و پیشگیری از ابتلا به اچ آی وی داروهایی را برای شما در نظر بگیرد.

۸- آیا مصرف دوش واژینال بعد از رابطه جنسی می تواند مانع از بارداری شود؟

مصرف دوش واژینال نمی تواند مانع از بروز بارداری شود. شما هرگز نباید استفاده از دوش واژینال را به عنوان راهی برای پیشگیری از بارداری در نظر بگیرید. اگر بدون استفاده از روش های موثر کنترل بارداری، رابطه جنسی داشته باشید و یا اگر روش به کار رفته به خوبی عمل نکند، می توانید برای پیشگیری از بارداری از قرص های اورژانسی استفاده کنید.

در مورد روش مناسبی که می توانید برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید، با پزشک متخصص زنان مشورت نمایید.

۹- چطور مصرف دوش واژینال، می تواند بر بارداری تاثیر داشته باشد؟

مصرف دوش واژینال می تواند باردار شدن را دشوارتر سازد، زیرا ممکن است احتمال بروز مشکلات زیر وجود داشته باشد:

خانم هایی که حداقل ۱ بار در ماه از دوش واژینال استفاده می کنند، سخت تر از خانم هایی باردار می شوند که از دوش واژینال استفاده نمی کنند.

مصرف دوش واژینال می تواند خطر بارداری های خارج رحمی یا اکتوپیک را به دنبال داشته باشد. مصرف دوش واژینال می تواند به لوله های فالوپ آسیب بزند و از این طریق بارداری اکتوپیک را به دنبال داشته باشد. بارداری اکتوپیک زمانی رخ می دهد که تخمک لقاح یافته به جای اتصال به دیواره رحم به لوله های فالوپ متصل شوند. در صورت عدم درمان، بارداری اکتوپیک می تواند مرگبار باشد. همچنین احتمال بارداری های آینده در فرد نیز کاهش می یابد.

استفاده از دوش واژینال می تواند ریسک زایمان زودرس را افزایش دهد. در تحقیقی نشان داده شد، خانم هایی که از دوش واژینال در دوران بارداری استفاده می کردند، بیشتر در خطر زایمان زودرس قرار داشتند. زایمان زودرس مشکلاتی را برای شما و جنین به همراه خواهد داشت.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: