چرخه قاعدگی مجموعه تغییراتی را تشکیل می دهد که ماهانه در بدن زنان اتفاق می افتد و بدن را آماده بارداری احتمالی خواهد کرد.

هر ماه یکی از تخمدان ها در جریان فرایندی که تخمک گذاری نام دارد، یک تخمک آزاد می کند. در همین زمان تغییرات هورمونی، رحم را برای بارداری احتمالی آماده می کند. اگر تخمک گذاری رخ دهد ولی تخمک بارور نشود، دیواره رحم ضخیم شده، از بین رفته و از طریق واژن بقایای آن از بدن خارج می شود. این حالت عادت ماهانه یا پریود ماهانه (menstrual period) نام دارد.

چرخه قاعدگی طبیعی و غیر طبیعی

چرخه قاعدگی (menstrual cycle) در زنان بیانگر وضعیت سلامتی آن هاست. زنان باید بدانند که چگونه چرخه قاعدگی خود را زیر نظر داشته و چه اقداماتی در صورت نامنظم بودن آن انجام دهند.

زیر نظر داشتن دقیق چرخه قاعدگی، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک گذاری و تشخیص تغییرات بزرگی همچون رخ ندادن عادت ماهانه یا خونریزی های پیش بینی نشده ماهانه کمک بسیار بزرگی می کند.

گاهی نامنظم بودن چرخه قاعدگی چندان موضوع مهم و نگران کننده ای نیست؛ ولی در صورت تکرار این حالت فرد باید بداند که احتمالاً عاملی سلامت او را تهدید می کند.

در ادامه به بعضی از این علائم غیر طبیعی اشاره شده است :

اگر تا سن 15 سالگی این سیکل شروع نشده باشد ویا عدم وجود قاعدگی علی رغم گذشت سه سال از رشد سینه ها

عدم وجود پریود بیش از 90 روز

پیدایش ناگهانی بی نظمی در قاعدگی بعد از داشتن دوره های منظم

اگر دوره سیکل کمتر از 21 روز ویا بیشتر از 45 روز باشد.

اگر قاعدگی بیش از 7- 10 روز طولا نی گردد.

اگر به طور ناگهانی خونریزی شدید وجود داشته باشد یا در فاصله بین قاعدگی ها لکه بینی وجود داشته باشد.

اگر علائمی مثل تب ودرد شدید در طول مدت قاعدگی یا بعد از استفاده از تامپون(پنبه هایی که به صورت داخلی استفاده میگردد) وجود داشته باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: