مه شو : بطور کلی سه فاکتور دخیل در ناباروری مردان شامل کاهش تعداد اسپرم، قدرت حرکتی ضعیف و مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم می باشد. ضعیف شدن اسپرم به معنای این است که مایع خارج شده یا همان منی دارای اسپرم کمتری نسبت به همیشه می باشد. انتخاب شیوه زندگی می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد. سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف برخی داروها می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد. از دیگر دلایل کم شدن تعداد اسپرم می توان به بیماری طولانی مدت (مانند نارسایی کلیه)، عفونت های دوران کودکی (مانند اوریون) و مشکلات کروموزومی یا هورمونی (مانند تستوسترون پایین) اشاره کرد.

آیا اسپرم ضعیف می تواند تخمک را بارور کند؟

آیا یک اسپرم غیر طبیعی می تواند تخمک را بارور کند؟ بله می شود. با این حال، داشتن مقادیر بالاتر اسپرم غیرطبیعی در برخی مطالعات با ناباروری همراه بوده است. معمولاً تعداد بیشتری اسپرم با شکل غیر طبیعی با بی نظمی های دیگر مایع منی مانند تعداد اسپرم کم یا تحرک آنها مرتبط است.

علائم اسپرم سالم چیست؟

حال، بیایید عناصر اسپرم سالم را تعریف کنیم:

• کمیت (حجم). تعداد اسپرم سالم برای هر میلی لیتر (میلی لیتر) منی حدود 15 میلیون یا بیشتر است. این نتیجه به عنوان تراکم اسپرم نیز شناخته می شود. اگر این تعداد کم باشد، باردار شدن مشکل است.

• حرکت (تحرک). برای یک نتیجه طبیعی، بیش از 50 درصد اسپرم باید یک ساعت پس از انزال به طور طبیعی حرکت کند و همه  اسپرم ها به طور موثر حرکت نمی کنند، اما این طبیعی است. 

• شکل (مورفولوژی). اسپرم های سالم دارای سرهای گرد و دم های بلند و محکم هستند.

کدام ماده غذایی باعث افزایش تعداد اسپرم و بهبود کیفیت می شوند؟

غذاهایی که می توانند تعداد اسپرم را افزایش دهند. غذاهای زیادی وجود دارند که می توانند تعداد اسپرم را افزایش دهند و برخی از آنها در زیر ذکر شده است:

تخم مرغ 

اسفناج 

موز 

ریشه ماکا 

مارچوبه

شکلات تلخ 

گردو

 آیا اسپرم ضعیف باعث سقط جنین می شود؟

 به نظر می رسد کیفیت مایع منی یک مرد در لقاح نیز نقش دارد. کیفیت پایین اسپرم می تواند علت [سقط جنین] در حدود 6٪ زوجین باشد. دکتر گاوین گونی ، یک متخصص زنان و زایمان با ivf australia ، وی نیز گفته بالا را تایید میکند، اما احتمالاً عوامل متعددی وجود دارد که منجر به از دست رفتن بارداری می شود.

آیا اسپرم آبکی  است؟

به طور معمول، منی مایع غلیظ و مایل به سفید است. با این حال، شرایط مختلفی می توانند رنگ و قوام منی را تغییر دهند. مایع منی آبکی می تواند نشانه کم بودن تعداد اسپرم باشد، که نشان دهنده مشکلات احتمالی باروری است. انزال مایع منی نازک و شفاف نیز ممکن است یک وضعیت موقتی باشد و نگرانی جدی در مورد سلامتی ندارد.

چه غذاهایی سلولهای اسپرم را از بین می برند؟

پنج ماده غذایی برای جلوگیری از آن ممکن است باعث کاهش سلامت اسپرم و باروری مردان شود.

گوشت فرآوری شده این تعجب آور نیست، مطالعات اخیر گوشت های فرآوری شده را به انواع بیماری ها مرتبط می کند.

چربی های ترانس 

محصولات سویا 

دفع سموم و آفات و بیس فنول  (bpa)

محصولات لبنی پرچرب

اسپرم سالم چه رنگی است؟

 منی به طور معمول یک رنگ خاکستری مایل به سفید است. تغییر در رنگ اسپرم ممکن است موقتی و بی ضرر باشد یا نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۹ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: