ـ دستشویی عمومی : در این مکان ها سینک دستشویی آلوده ترین مکان بشمار می آید. بسیاری از بانوان در مورد توالت عمومی ، بخصوص توالت فرنگی ها وسواس دارند. در این مکان توالت فرنگی بزرگترین دشمن شما برای ابتلا به بیماری نیست ، بلکه سینک آلوده ترین ناحیه برای تجمع میکروب ها است.

باکتری ها بر روی شیر سینک و یا دستگیره شیر آب تجمع می کنند ، یعنی دقیقا جایی که بعد از شستشوی دست آن را لمس می کنیم. همچنین نباید فراموش کرد که شیر سینک محیط مرطوبی می باشد که باکتری ها در آن تا مدت زمان بسیاری زنده می مانند. البته جا صابونی ها را نباید فراموش کرد که دست های آلوده فراوانی انها را لمس کرده است.

اما تمیزترین قسمت دستشویی کجاست ؟ توالت ! طبق تحقیقات صورت گرفته در آمریکا حدود 48% خانوم ها برای استفاده از توالت فرنگی از پوشش های کاغذی استفاده می نمایند. اجتناب از تماس با سطوح مرطوب و شستن کامل دست ها پس از تماس با شیر آب و همچنین استفاده از حوله کاغذی درصد ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد.

ـ محل کار : آلوده ترین وسایل در این مکان عبارتند از میز و تلفن. در یک مطالعه صورت گرفته در 113 دفتر کار در ایالت متحده آمریکا بیش از 25 هزار نوع باکتری بر روی تلفن یافت شده است و پس از آن میز و کیبورد کامپیوتر آلوده ترین وسایل بوده اند.

در حقیقت میز کار شما 400 برابر بیشتر از دستشویی میکروب دارد. اما چرا؟! افراد سطوح موجود در دفتر کار را ضدعفونی نمی کنند. یکی دیگر از مناطق خطرناک کشوی میز کار است که کارمندان مواد خوراکی خود را در آن نگه می دارند. در میان وعده ها میکروب های بسیاری یافت می شود نظیر میوه های کپک زده ، کیسه های حاوی خرده چیپس و ... .

جالب است بدانید که طبق مطالعات انجام شده میزان باکتری موجود در دفتر کار بانوان سه برابر بیشتر از مردان است. زنان وسایل بیشتری در محل کار خود دارند از جمله عکس های خانوادگی ، لوازم آرایش و کیف پول که محل های مناسبی برای تجمع باکتری ها هستند. یکبار در روز میز کار ، کیبورد کامپیوتر و تلفن خود را با استفاده از دستمال مرطوب و ضد عفونی کننده سطوح پاک کنید تا از ابتلا به بیماری ها در امان باشید.

ـ زمین بازی کودکان : الاکلنگ ، وسایل بازی و سایر تجهیزات موجود در پارک آلوده می باشند. زمین های بازی مکان هایی هستند که بچه ها در آنجا هرچیزی را که می بینند لمس می کنند و اغلبا دست خود را به دهانشان می زنند. بزرگترین تهدید در این مکان ها باکتری مدفوعی نظیر مدفوع پرندگان است که امکان دارد بر روی وسایل و یا زمین بازی وجود داشته باشد.

پس از بازگشت از زمین بازی دست بچه ها را کاملا بشویید و با استفاده از ضدعفونی کننده ها آنها را پاک کنید. آنها را حمام ببرید و پوشک بچه ها را نیز تعویض کنید. دست ها را به مدت 20 ثانیه در زیر آب تمیز ماساژ دهید.

ـ کتابخانه : سطح میز و کامپیوتر آلوده می باشند. کتابخانه ها بنظر مکان های تمیز و استریلی بنظر می آیند اما آلودگی آنها همانند یک رستوران فست فود است. بسیاری از مردم با مطالعه کتاب ، لمس میز و کامپیوتر مشغول هستند. پس از مطالعه کتاب و استفاده از میز و کامپیوتر بهتر است دست خود را با استفاده از ژل های ضدعفونی کننده تمیز نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: