عامل خطر چیزی است که احتمال ابتلای شما را به یک بیماری افزایش می دهد. ممکن است حتی بدون وجود علائم ذکر شده در قسمت بعدی نیز در خطر ابتلا به سرطان سینه باشید. با این حال نباید فراموش کرد که اگر عوامل خطرناک افزایش پیدا کنند ، ریسک ابتلا به سرطان سینه نیز در شما افزایش می یابد.

جنسیت

سزطان پستان عمدتا در میان زنان یافت می شود که حتی شایع ترین نوع سرطان در میان جنس مونث بشمار می آید. با این حال مردان نیز می توانند به سرطان پستان دچار شوند. بطور مثال در سال 2007 حدود دو هزار مرد مبتلا به سرطان پستان در ایالات متحده آمریکا مورد شناسایی قرار گرفتند و بسیاری از موارد بدون عوامل خطر شناخته شده رخ داده اند.

عوامل ژنتیکی

زنانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پسته در میان مادر و خواهر آنها وجود داشته باشد ، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. اما نباید فراموش کرد که عدم وجود سابقه خانوادگی شما را از ابتلا به سرطان سینه محافظت نمی کند. حدود 90 تا 95 % مبتلایان هیچگونه سابقه خانوادگی نداشته اند. علاوه بر این داشتن جهش در ژن سرطان پستان خطر ابتلا را افزایش می دهد.

سن

سرطان پستان می تواند در هر سنی از بزرگسالی مشاهده شود با این وجود در میان زنان زیر 35 سال بسیار نادر است. احتمال ابتلا به سرطان پستا با افزایش سن ، رابطه مستقیم دارد و از میان 4 مورد 3 مورد را زنان بالای 50 سال تشکیل می دهند.

وضعیت پزشکی

شرایط پزشکی زیر سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شوند :

ـ وجود سابقه شخصی سرطان پستان در گذشته و یا دیگر اختلالات در بافت پستان. ـ سینه های متراکم که به جای بافت چربی ، بافت لوبولار و داکتار دارند. ـ قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی قبل از 30 سالگی. ـ بارداری پس از 30 سالگی و یا عدم بارداری در کل. ـ اضافه وزن ، به ویژه پس از یائسگی. ـ افزایش قرار گرفتن در معرض استروژن که شامل : ـ اولین قاعدگی قبل از سن 13 سالگی. ـ یائسگی بعد از 51 سالگی است. ـ قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی از تابش اشعه ایکس. ـ نتایج بیوبسی سابق که نشان دهنده هیپرپلازی و یا تشکیل اسکار شعاعی است.

شیوه زندگی خاص

شیوه زندگی که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد عبارتند از :

ـ نوشیدن مشروبات الکلی سه مرتبه یا بیشتر در روز. ـ زندگی بی تحرک و بدون فعالیت. ـ سیگار کشیدن.

زمینه قومی

در ایالات متحده ، زنان قفقازی ، هاوایی و نژاد آفریقایی - آمریکایی بالاترین نرخ سرطان پستان مشاهده شده است. این در حالی است که پایین ترین میزان ابتلا در میان زنان کره ای ، سرخپوستان آمریکایی و زنان ویتنامی مشاهده شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: