بسیاری از ما با شنیدن کلمه تستوسترون ، سن بلوغ و مردان 20 ساله بی نظم و همچنین مردان بدنساز با ماهیچه های پف کرده را بخاطر می آوریم. به هرحال تستوسترون بیشتر از آنچه ما فکر می کنیم در سلامت مردان و زنان مهم است.

سطح پائین تستوسترون در هر دو جنس زن و مرد می تواند عواقب جدی و زیانباری برای سلامتی به همراه داشته باشد . نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که سطح هورمون تستستورون در هردو جنس دراوایل سنین پیری پایین است. در واقع تقریبا بیست و پنج درصد مردان بالای چهل و پنج سال سطح هورمون تستوسترون پائینی ، که از آن باعنوان هیپوگنادیسم یاد می شود ، دارند. طبق گزارش منتشر شده در مقاله نیویورک دیلی ، حدود 15 میلیون مرد آمریکائی در این شرایط قرار دارند .

تا کنون فکر کرده اید که هورمون تستوسترون دقیقا چیست ؟ تستوسترون هورمون اصلی در مردان است. این همان هورمونی است که باعث بوجود آمدن صفات مردانه و تحریک میل جنسی مردان می شود. از دیدگاه علمی تستوسترون در واقع همان آندروژن موجود در بدن زنان بوده که مقدار آن در بدن مردان بیشتر است . در مردان این هورمون توسط بیضه و در زنان توسط تخمدان و غده فوق کلیوی ترشح می شود . تستوسترون یک هورمون استروئیدی است که سبب حجیم تر شدن ماهیچه ها و همچنین حفظ رشد پروتئین موجود در عضلات می گردد.

سطح هورمون تستوسترون در هر دو جنس به طور طبیعی با افزایش سن ، کاهش می یابد . زمان شروع کاهش هورمون درمردان ازسن چهل سالگی و درزنان از سن بیست سالگی است که تا دوران یائسگی ادامه پیدا می کند.

اما نقش تستستورون در بدن زنان و مردان فراتر از میل جنسی و عضلات است. در واقع، سطح پایین تستوسترون در حال حاضر با تعدادی از مسائل جدی سلامت در هر دو جنس ارتباط دارد.

تستوسترون پایین بیشتر با افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر (CAD)، دیابت، پوکی استخوان و ناباروری در ارتباط است. در حوزه سلامت ، کاهش سطح تستستورون می تواند دارای علائم و علل مختلفی باشد .

برای مثال مردان چاق سطح تستستورون پائین تری دارند . این موضوع که چاقی مردان سبب تغییر هورمون مردانه به هورمون زنانه می گردد نیز از نظر علمی ثابت شده است.

اما اکنون این سوال پیش می آید که سطح تستستورون پائین می تواند باعث مشکل چاقی در مردان گردد یا چاقی می تواند یکی از علل پائین بودن سطح تستستورون باشد ؟ البته این سوال شیبه بازی چند تا مرغ و چند تا تخم مرغ است . اما به طور کلی متخصصان بر این باورند که کاهش تستستورون می تواند باعث کاهش سلامت عمومی گردد و نباید نادیده گرفته شود .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: