تعدادی عوارض جانبی برای استفاده از قرص، ژل و تزریق تستوسترون گزارش شده است که شامل موارد زیر می شود:

آکنه رشد موی صورت (زنان) پوست چرب افسردگی تحریک پذیری نوسانات خلقی بم شدن صدا سطح HDL پایین (کلسترول مفید) آسیب کبدی (دومورد آخر مربوط به استفاده از قرص های TRT می باشد )

همچنین مطالعات نشان می دهد که استفاده بیش از حد از دارو دارای عوارض غیر قابل برگشت و خطرناکی است و منجر به اختلال در عملکرد جنسی می گردد. فرد استفاده کننده از این روش های درمانی ممکن است مجبور به استفاده از این روش ها تا آخر عمر باشد که این خود یک قمار بزرگ محسوب می شود.

روش های طبیعی برای افزایش سطح تستوسترون سطح پائین هورمون تستوسترون در بدن ، یک مشکل منحصر به فرد است. برای این مشکل به احتمال زیاد یک دلیل عمده وجود دارد که هر بار موجب پایین آمدن سطح هورمون تستوسترون می گردد . تشخیص علت کاهش میزان تستوسترون در بدن شخص بیمار ، عامل کلیدی برای درمان مناسب و مطمئن این مشکل بشمار می رود. یکی از راههای مهم برای نگه داشتن میزان سطح تستستورن در حد نرمال ،ورزش و تغذیه سالم است. اغلب ، چاقی و تستوسترون پائین با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند. بسیاری از افراد که با تغییر در روش زندگی خود ، یا به تعبیری اضافه کردن ورزش و رژیم غذایی سالم به زندگی ، وزن خود را کاهش می دهند شاهد افزایش سطح تستستورون در بدن خود خواهند بود . ( البته این دو تغییر در شیوه زندگی تأثیرات مثبتی بر تمام جوانب بدن ، ذهن و روح دارد ) اگر شما می خواهید بدون استفاده از دارو و عوارض خطرناک مصرف آن ، سطح تستوسترون بدن خود را در حالت متعادل نگه دارید ، برنامه های زیر را در نظر داشته باشید :

رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی تمرکز روی اضافه کردن چربی های سالم به رژیم غذایی مانند روغن نارگیل، آووکادو، و بادام حذف غذاهای فراوری شده از رژیم غذایی جلوگیری از تولید استروژن بوسیله ی محصولاتی از قبیل: پلاستیک بکار رفته در برخی پاک کننده خانگی، مواد خاص در محصولات بهداشت شخصی و غذاهای خاص (شیرین بیان، گریپ فروت، سویا) مکمل های غذایی با گلوتامین L برای افزایش سطح HGH (هورمون رشد) استفاده از گیاهان افزایش دهنده ی تستوسترون نظیر: خارخاسک و علف هرز بز شاخی .

اگر شک دارید که از کمبود تستوسترون رنج می برید یا خیر بهتر است قبل از هر کاری از وجود چنین مشکلی اطمینان حاصل کرده و پس از مشورت با دکتر خود طبیعی ترین راه را برای درمان آن انتخاب نمایید. درمان از طریق گیاهان دارویی نیز می تواند اثرات جانبی در بر داشته باشد. پس پیش از انجام هر کاری با پزشک خود مشورت نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: