ناخن های ضعیف و شکننده برای بسیاری از مردم یکی از نگرانی های همیشگی بوده است ، زیرا این مشکل بدون در نظر گرفتن منظره ی ناخوشایند ، موجب بروز درد در لایه ی شاخی می شود. به طور کلی با افزایش سن شکنندگی ناخن ها نیز افزایش می یابد. علاوه بر این ، فاکتورهایی نظیر عدم مراقبت روزانه از ناخن ها ، استفاده ی بلند مدت از لاک ناخن ، پسوریازیس ، تابش بیش از حد آفتاب ، عدم وجود رطوبت کافی و ... این مشکل را تشدید می نمایند.

برخی از بیماری های خاص مانند اختلالات تیروئیدی ، بیماری های ریوی و عفونت نیز می توانند به خشکی ناخن ها کمک کنند. به طور کلی مصرف بیش از اندازه ی آنتی بیوتیک موجب شکنندگی ناخن ها می شود.

چگونگی خلاص شدن از این مشکل ناخن های خود را برای مدت 15 تا 20 دقیقه در یک فنجان روغن زیتون قرار دهید و اجازه دهید جذب ناخن ها و محیط اطراف آن شود. قبل از استفاده از روغن ، می توانید برای مدت 20 ثانیه آن را در مایکرویو گرم کنید ، زیرا روغن گرم به عمق بیشتری از پوست نفوذ می کند. این مدل از روغن درمانی را حداقل هفته ای یک بار ، برای استحکام و رطوبت بخشی به ناخن ها، انجام دهید. شما همچنین می تواند 10 گلوله ی پنبه ای را در روغن زیتون فرو برده ، روی ناخن ها بچسبانید و بعد از 10 دقیقه آنها را بردارید. استفاده از روغن زیتون و جوجوبا به صورت روزانه مانعی ندارد.

را ه درمانی دیگری که می توان برای رفع مشکل ناخن ها نام برد ، استفاده از ترکیب یک قاشق چای خوری عسل و چند قطره آبلیمو است. این ترکیب را برای مدت حداقل 30 دقیقه روی ناخن ها رها کنید.

از روغن ویتامین E روی ناخن ها و محیط اطراف آن ، برای ویتامین رسانی استفاده کنید. اگر روغن ویتامین E را در دسترس ندارید ، از محتوای کپسول آن استفاده کنید. همچنین مصرف این کپسول به صورت خوراکی برای سلامت ناخن ها و به طور کلی بدن ، پیشنهاد می شود.

مکمل های رژیم غذایی ، خصوصا قرص بیوتین ، برای حفظ سلامت و استحکام ناخن ها بسیار مفید هستند. بیوتین و ویتامین H علاوه بر رشد ناخن ها ، به رشد مو نیز کمک می کنند. مواد غذایی مانند بادام ، گردو ، بادام زمینی ، گل کلم و خیار حاوی بیوتین هستند.

نکاتی برای جلوگیری از شکنندگی ناخن ها رژیم غذایی سالم و سرشار از پروتئین ، امگا3 ، ویتامین B کمپلکس ، ویتامین C ، کلسیم ، آهن ، فولیک اسید ، میوه های تازه ، لوبیا ، عدس ، بذر کتان سبزیجاتی مثل بروکلی و کرفس را فراموش نکنید.

ناخن های شکننده ی خود را زیر لاک ، خصوصا طولانی مدت ، پنهان نکنید. این شکنندگی ناخن را تشدید می نماید. برای پاک کردن لاک نیز استفاده از لاک پاک کن های حاوی پروتئین ، برای استحکام بخشی به ناخن ها ، پیشنهاد می شود. موادی مانند استون ناخن ها را به طرز فاجعه باری خشک می کنند.

موقع استفاده از آب و مواد شوینده ، با دستکش از ناخن های خود محافظت نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: