اکثربزرگسالان در اواخر 30 سالگی تا ابتدای 40 سالگی حداکثر توده عضلانی را بدست می آورند .اما از این زمان به بعد ، توده ماهیچه به تدریج شروع به کوچک شدن می نماید تا به اندازه ثابتی می رسد .

البته در سنین پیری روند کاهش توده ماهیچه در سراشیبی قرارمی گیرد. این کاهش توده ماهیچه ای به لحاظ قدرت و عملکرد ، با نام سارکوپنیا شناخته می شود و سریعتر از آنچه که فکرش را بکنید اتفاق می افتد. سرعت آن چقدر است ؟

افرادی که تحرک جسمی ندارند 3 تا 5 درصد ماهیچه خود را در دهه بعد از 30 سالگی از دست می دهند .

سارکوپنیا به شکل قابل توجهی در بروز بیماری ها تأثیرگذار است ، کیفیت زندگی را کاهش داده و هزینه سنگین مراقبت های سلامت افراد مسن را به همراه دارد.

آیا راه حلی وجود دارد تا بتوان کاهش توده عضلانی را متوقف کرد؟

بله ، قطعا راه حل هایی وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که یک برنامه ورزشی مقاومتی پیش رونده می تواند به ساخت توده عضلانی کمک کند و طی کمتر از 2 هفته سارکوپنیا را بهبود بخشد.

درمان طبیعی برای پیشگیری از کوچک شدن ماهیچه در حالیکه با روند افزایش سن ،کاهش توده عضلانی اتفاق می افتد اما راهکارهایی طبیعی مانند ورزش منظم و درمان های دیگری وجود دارد تا این کاهش ماهیچه ای را متوقف نماید. برای حفظ توده عضلانی و عملکرد ماهیچه در سالمندی، داشتن استقلال درانجام فعالیت ها بسیارحیاتی است.

نقش ورزش در پیشگیری از سارکوپنیا زندگی بی تحرک ، بدترین انتخاب شیوه زندگی ، در زمان مواجه شدن با سارکوپنیا است. بدون هیچ پرسشی می توان با اطمینان گفت که ورزش قدرتمندترین درمان تحلیل ماهیچه است . به هر حال با بالا رفتن سن و بروز بیماریهای حاد و ناتوانی های مزمن ، ورزش می توانند به طرزی مثبت تأثیر گذار باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته در بخش پزشکی فیزیکی و توانبخشی کلینیک مایو در ایالت مینه سوتا ، هنگام مواجه شدن با مشکل کاهش عضلات و ماهیچه ، ورزش برای افزایش قدرت، ظرفیت هوازی و سنتز پروتئین ماهیچه، همچنین برای افزایش فعالیت آنزیم های میتوکندری عضلات در افراد جوان و مسن ترمؤثر است . ، به ویژه تمرینات مقاومتی ، برای کاهش ضعف و بهبود قدرت عضلانی در افراد مسن تر کمک رسان خواهد بود. یکی از بزرگترین فواید ورزش درزمان بالا رفتن سن ، کاهش سرعت از دست رفتن عضلات و جلوگیری از کم شدن ماهیچه است ،ورزش در کل روزهای هفته توصیه می شود، اما حداقل سه بار درهفته ضروری است .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: