آب هر فرآیندی در بدن به آب بستگی دارد. ۷۰ درصد حجم بدن را آب تشکیل می دهد. در خون ما حدود ۸۵ درصد آب وجود دارد.

ماهیچه های ما ۷۵ درصد آب دارد. حتی ۲۰ درصد از استخوانها نیز از آب تشکیل شده است. این توضیحات بهترین توجیه است برای اینکه چرا ما میتوانیم هفته ها بدون غذا زندگی کنیم، اما بدون آب چند روز بیشتر قادر به زندگی نیستیم. نوشیدن آب کافی هیدراتهای بدن را حفظ کرده و به سلامت پوست، نقش حیاتی بر عهده دارد. آب ارزانترین مرطوب کنندهای است که همیشه در دسترسی است. وقتی پوست از آب کافی برخوردار باشد، چین و چروک در آن کمتر دیده شده و پوست با طراوت تر دیده می شود. کلیه ها و معده به سختی کار می کنند تا از شر سموم بدن راحت شوند، اما تمام این فعالیت ها بستگی به میزان آب بدن دارد. به علاوه آب دمای بدن را کنترل کرده، مفاصل را روان می کند، از عفونت جلوگیری کرده و مواد غذایی نوشیدن آب اندام شما را متناسب نگه می دارد و اگر قصد کاهش وزن خود را دارید آب بهترین کمک برای شماست. آب هیچ نوع کالری ندارد بنابراین از نوشابه های دیگر مفیدتر است. نوشیدن آب قبل از هر وعده غذاهایی که میزان آب در آنها زیاد است مثل سالادها، سبزیجات و انواع سوپها در کاهش وزن مؤثر هستند. این غذاها کالری زیادی ندارند و مصرف آنها قبل از غذا اشتهای شما را کم میکند.

آب معدنی یا آب های تصفیه شده برای بدن مفیدتر هستند. تصفیه آب، آلاینده ها و انگل هایی را که ممکن است در آن باشد از بین میبرد. همچنین توصیه می کنم آب تصفیه شده بنوشید، زیرا طعم بهتری دارد. تصفیه آب، طعم و بوی بد آن را از بین میبرد بنابراین نوشیدن چنین آبی برای شما خوشایند تر است.

دانشکده داروشناسی (بخشی علوم طبیعی)، روزانه خوردن ۱۱ پیمانه مایعات برای زنان و ۱۵۲ پیمانه مایعات برای مردان را توصیه کرده است که البته این میزان تنها به اب خلاصه نمی شود بلکه تمام غذاهای ابدار مثل میوهجات، سبزیجات و سوپها را شامل میگردد. در کلی روزانه برای هر ۲۵ کیلو از وزن بدن چیزی در حدود یک چهارم آب مورد نیاز است. بسیاری از افراد میتوانند از احساس تشنگی خود به عنوان یک راهنما استفاده کنند البته به جز افراد مسن و ورزشکاران چرا که مکانیسم تشنگی در این دو گروه خوب عمل نمیکند. با افزایش سن احساس تشنگی کمتری می نمایید همچنین وقتی به شدت ورزشی می کنید آنقدر سریع آب بل لن خود را از دست می دهید که مغز تان فرصت کافی ندارد که به شما پیام دهد اب بیشتری بنوشید. در چنین شرایطی حتی اگر احساس تشنگی هم نمی کنید آب بنوشید. برای اینکه به شما کمک کنیم آب بیشتری به بدن خود برسانید به نکات زیر توجه کنید:

به محض اینکه از خواب بیدار می شوید یک لیوان آب بنوشید.

هر روز صبح یک بطری ۱/۵ لیتری (یا بزرگتر) آب با خود داشته باشید و در طول روز تمام آن را بنوشید، با این کار میزان آب مورد نیاز بدنتان را تامین می کنید.

قبل و بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید.

یک برشی لیمو ترش یا پرتقال به آب نوشیدنی تان اضافه کنید تا مزه بهتری داشته باشد.

سوب بخورید.

به جای قهوه یا چای بیشتر آب بنوشید.

هنگام کار یا بیرون رفتن یک بطری آب همراهتان داشته باشید. اگر با هواپیما سفر می کنید حتماً به یاد داشته باشید که با خود یک بطری آب بردارید، زیرا هوای داخلی هواپیما خشک است.

وقتی در حال کار کردن با کامپیوتر هستید یک لیوان آب کنار دستتان بگذارید و از آن جرعه جرعه بنوشید.

هر وقت از مقابل منبع آب رد می شوید بایستید و کمی آب بنوشید.

در جمع های اجتماعی یا مهمانی ها آب را جایگزین نوشیدنیهای دیگر مثل کوکاکولا یا نوشیدنی های دیگر کنید.

آب، یک نوشیدنی بدون کالری است که در سلامتی معجزه میکند. اب سیستم درونی بدن را تصفیه کرده و مواد غذایی را دائماً به سلولها می رساند، آب نه تنها در فعالیت ارگان های داخلی بدن به بهترین نحو کمک میکند بلکه از بدن در برابر انواع بیماری های محافظت کرده، رطوبت پوست را تأمین میکند در نتیجه همیشه پوستی صاف و درخشان خواهید داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: