اگر تحلیل استخوانها متوقف نشود، شخصی وارد مرحلهٔ شکستگی می شود. استخوان هایش بسیار شکننده شده، به شکلی که نه تنها هنگام افتادن از جایی به راحتی می شکنند، بلکه برای انجام کارهای معمولی هم مقاومتی ندارند.

زنی ۸۶ ساله برایم تعریف میکرد که: " می خواستم برای گربه ام در کاسه غذا بریزم. کاری که به طور معمول در هفتاد سال گذشته انجام می دادم اما در حین انجام این کار ستون فقراتم دچار شکستگی شد.

می خواهم تأکید کنم که منطقه شکستگی، از حجم استخوان مهمتر است. بسیاری از شکستگیهای ناشی از پوکی استخوان، در اثر افتادن از جایی اتفاق میافتد و زنان مسن به دلیل این که تعادل خود را به راحتی از دست می دهند، میافتند، همچنین انها انقدر قوی نیستند که بتوانند از این مسأله جلوگیری کنند. برای آنها حتی حرکات معمولی مانند برگشتن به سرعت، پاورچین راه رفتن و کارهایی از این قبیلی، میتواند منجر به افتادن آنها شود. وجود عضله و داشتن تعادل می تواند از تمام استخوان های یک زن حمایت و محافظت کند، به همین دلیل تمرینات آموزش قدرت بسیار مهم و اساسی است.

آیا در معرض خطر هستید؟

احتمال اینکه شما به پوکی استخوان مبتلا شوید، به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. بعضی از آنها قابل پیشگیری هستند و بعضی غیرقابل پیشگیری. در اینجا به چند فاکتور غیرقابل پیشگیری اشاره می کنیم.

جنسیت: خطر برای شما زیادتر است، زیرا یک زن هستید.

سن: هرچه مسن تر باشید، خطر بیشتر است.

نژاد: هر چه رنگ پوستتان روشن تر باشد، خطر بیشتری شما را تهدید می کند. در زنان سفید پوست و آسیایی، میزان شیوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان بیشتر از زنان اسپانیایی، آفریقایی و آمریکایی است.

تاریخچه خانوادگی: اگر مادر یا مادربزرگتان دارای کمبود حجم استخوان و شکستگی ناشی از پوکی استخوان بودند، در معرض خطر بیشتری هستید.

فرم بدن: هر چه اندام ظریف تر و کوتاه تری داشته باشید، خطر بیشتر است: زنان لاغر و باریک نسبت به زنان سنگین و چاق در معرض بیشتری قرار دارند.

یائسگی زودرس: اگر قبل از سن ۴۵ سالگی یائسه شوید، به هر دلیل اعم از دلایل طبیعی یا تحلیل تخمدانها، خطر بزرگی شما را تهدید میکند.

حال با توجه به مطالب فوق، آیا شما هم آسیب پذیر هستید؟ اگر این طور است توجه به فاکتورهای خطرناکی که می توانید از آنها جلوگیری کنید، بسیار مهم است. در اینجا به چند نمونه اشاره میکنیم:

زندگی خانه نشینی: هر چه فعالیت شما کمتر باشد، در معرض خطر بیشتری هستید. برعکس افزایش فعالیت از خطر میکاهد. این نکته بسیار مهم است زیرا ورزشی، استخوانها و عضلات را قوی کرده و باعث افزایش تعادل می شود.

قطع قاعدگی: اگر قبل از یائسه شدن، قطع قاعدگی داشته باشید (به غیر از دوران حاملگی) خطر بزرگی شما را تهدید می کند. عمدهترین دلیل متداول غذا خوردن بیقاعده (بیاشتهایی یا پراشتهایی) و یا ورزشهای شدید همراه با رژیم غذایی نامناسب است. از قضا این فاکتور بیشتر زنان ورزشکار را تهدید میکند.

تغذیه نامناسب: اگر تغذیه شما مناسب نباشد، استخوانهایتان آسیب می بینند. کلسیم و ویتامین D از منابع بسیار مهم برای بدن هستند.

سیگار کشیدن: زنانی که سیگاری هستند، از حجم استخوان کمتری برخوردارند و همچنین بعد از سن ۴۰ سالگی، تحلیل استخوان در آنها شایع تر است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: