در این قسمت باید بدانید که استخوانهایتان تا چه اندازه سالم هستند.

میتوانید برای آگاهی از این مورد آزمایشی دهید اما این روش، هم گران است و هم اینکه همه زنان به آن احتیاج ندارند. اگرچه آزمایشات مربوط به استخوان، روش خوبی برای فهمیدن و دنبال کردن چگونگی وضعیت استخوانهاست:

با افزایش سن و از نظر جنسیت در معرض خطر بیماری پوکی استخوان هستید. جیل با 175 سانتیمتر قد و 61 کیلوگرم وزن تصمیم گرفت تا تحت آزمایش قرار گیرد.

چهل و هشت ساله هستم و بی اندازه از مبتلا شلدان به پوکی استخوان نگرانم. مادرم و خالهام که بسیار به انها علاقه داشتم مبتلا به این بیماری بودند. تابستان گذشته شکستگی شدیدی در استخوان ران خالهام بوجود امد، به طوری که بسیار ازارش میداد و هفت هفته بعد به همین دلیل فوت کرد بعد از مراسم عزاداری روزی مشغول نگاه کردن به آلبوم خانوادگیمان بودم، در مراسم فارغالتحصیلی من او بسیار قدبلند بود طوریکه فقط ۳ سانتیمتر از من کوتاهتر بود. اما آخرین باری که او را دیدم، یعنی چند هفته قبل از مرگش، قله او حتی به چانه من هم نمی رسید.

اگر تحت درمان های پزشکی (شامل درمانهای بیماری پوکی استخوان) قرار نگیرید، ممکن است این بیماری استخوان هایتان را تهدید کند. بنابراین دکتر تان دیگر قادر نیست تغییری در بدن شما به وجود آورد.

به عنوان مثال من برای زنی که تقریباً تخمدانهایش رو به تحلیل رفتن است و به خاطر بیماری آرتروز درمان استروئیدی دارد، آزمایشات پایه ای را پیشنهاد می کنم.

باید در مورد درمانهای جابهجایی هورمون تصمیم بگیرید. مادربزرگ جیل به علت مبتلا بودن به سرطان سینه، نمیتوانست از داروهای استروژنی استفاده کند. پس باید برای حفظ استخوانهایش چه کار کند؟ یک آزمایش ساده میتواند برای او مفید باشد و کمک زیادی به دکترش بکند.

چند تکنیک برای تخمین زدن حجم استخوان:

اشعه X جاذبهای دوگانه (DXA یا DEXA): بهترین آزمایش و در دسترسی همگان است که من نیز در تحقیقات جامای خود از آن استفاده کردم. این آزمایش بدون درد و سریع انجام می شود و حجم استخوانهای ستون فقرات و پاها را بهتر از استخوانهای دیگر بدن، اندازه گیری می کند. مزیت دیگر این است که آزمایش حاوی اشعه کمی است، در واقع فرد آزمایش شونده در طول آزمایش می تواند به جای ترک اتاق، تصویر استخوانهایش را ببیند. به دلیل این که دستگاههای DXA در هر جا به صورت متفاوتی تنظیم می شوند، بهتر است انجام آزمایشات بعدی هم در یک مکان ثابت باشد تا نتایج با هم متفاوت نباشد.

سونوگرافی: که امروز بسیار رواج پیدا کرده است. این آزمایش سمسمریح و ارزان است و بدون اشعه انجام می شود. سونوگرافی می تواند حجم استخوانهای زانو و دست را که از استخوانهای مهم تعیین میزان سلامتی هستند، اندازه گیری کند. هر چند نمیتواند جانشین خوبی برای آزمایش DXA که حجم استخوانهای ستون فقرات و ران را به دقت اندازه گیری می کند باشد.

انرژی واحد جذب کننده اشعه x: این آزمایش حجم استخوان زانو و مچ را اندازهگیری میکند. اما نمیتواند حجم استخوانهای ستون فقرات و ران که بسیار مهم هستند را اندازه گیری کند. با این حال این آزمایش از آزمایش DXA ارزانتر است و اندازه گیری حجم استخوان زانو و مچ برای سلامتی دیگر استخوانهای بدن مفید و لازم است.

آزمایش پرتونگاری (سی تی اسکن): این آزمایش می تواند حجم استخوانهای ران و ستون فقرات را اندازه گیری کند، اما از آزمایشی DXA بسیار گرانتر است و حاوی اشعه های فراوان میباشد.

اشعهٔ X: این آزمایش شکستگی استخوانها را مشخص میکند ولی نمی تواند حجم آنها را به خوبی آزمایشات دیگر اندازه گیری کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: