پاها را حداقل روزی یک بار بشویید و خوب خشک کنید. هر روز جوراب تازه بپوشید و در صورت امکان یک کفش را دور روز پشت سرهم نپوشید. اگر پایتان عرق می کند، بویژه در تابستان که هوا گرم است و تعریق بیشتر می شود، می توانید از پودر مخصوص عرق پا که مانع عرق ریزی زیاد می گردد استفاده کنید؛ به این ترتیب که هر روز پس از شستن و خشک کردن پاها و پیش از پوشیدن جورابها، پاها و داخل کفش را پودر مخصوص پا بزنید. این پودر را به شکل زیر تهیه کنید:

25 گرم ریشه زنبق به صورت پودر، 75 گرم اکسید روی، 50 گرم پودر تالک و کمی زاج سفید را باهم مخلوط کنید و پس از شستن و خشک کردن پاها از آن استفاده نمایید. پاهای خشک یا ترک دار را با روغن بچه مالش دهید.

ناخنهای پا را نیز باید بطور مرتب کوتاه نگه داشت تا از خطرات ناشی از بلند بودن و برگشت آنها به داخل انگشتان که به ایجاد زخم و عفونت منجر می شود جلوگیری به عمل آید. هر روز پیش از خارج شدن از رختخواب پاها را ورزش دهید؛ به این شکل که ابتدا زانوها را خم کنید، سپس پنجه پا را خم نمایید، پس از آن پاها راست کنید و بالا ببرید، بعد به روی شکم بخوابید و پاها را به طرف پشت و پهلوها حرکت دهید.

برای نیرو بخشیدن به پاها می توانید هر روز این تمرین را هم انجام دهید :

روی پنجه پا بایستید و تا آنجا که ممکن است خود را بالا بکشید. بعد به آرامی کف پاها را روی زمین بگذارید و باز حرکت را تکرار کنید. این تمرین را روزی ده بار تکرار کنید و بتدریج افزایش دهید. پس از مدتی در خواهید یافت که پایتان نیرومندتر شده است و دیرتر خسته می شود. پس از تمرین اگر وقت داشته باشید می توانید پاها را روغن بادام یا روغن زیتون و یا کرم ماساژ دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: