چشم، آیینه جسم و روح است و بازتاب آننده آنچه درما می گذرد .زمانی که شاد و سرحال هستیم، برق می زند و هنگامی که خسته و بی حوصله ایم کدر و بی حال می شود. هنگامی که در هوای آلوده یا درجه حرارت بسیار زیاد یا بسیار کم قرار بگیریم، قرمز می گردد و زمانی که کم و بد بخوابیم، هاله کبودی پیرامونش را می پوشاند. پس می بایست که از این عضو حساس بیشتر مراقبت کنیم و نگذاریم دچار ناراحتی شود. برای داشتن چشمانی سالم، باید مراقبت سلامت عمومی بدن باشیم و در سالم سازی جسم و روان خود بکوشیم.

رعایت نکات بهداشتی، استراحت بموقع و تغذیه خوب، برای سلامت چشمها از اهیمت ویژه ای برخوردار هستند. استفاده از لوازم آرایش علاوه بر آلودگی که ممکن است مشکلات و ناراحتیهای جبران ناپذیری را برای چشمها ایجاد کند، ممکن است باعث حساسیت چشمها شود که به محض احساس خارش یا سوزش باید آرایش چشمها را پاک کرد و دیگر از آن نوع ماده آرایشی استفاده نکرد. در سلامت چشم نقش مهمی دارد. علاوه بر رعایت بهداشت و استراحت بجا، تغذیه را نیز باید از عوامل اصلی سلامت چشمها به حساب آورد.

غذاهای حاوی ویتامین، بویژه ویتامین آ (A) به مقدار مورد نیاز و همچنین ویتامین B و C را در جیره غذایی روزانه خود و اعضای خانواده قرار دهید ( سبزی، میوه، جگر) از میان سبزیها و میوه ها، هویج در درجه اول اهمیت قرار دارد و این به دلیل مقدار فراوان ویتامین A در این سبزی مفید و با ارزش است. نوشیدن یک لیوان آب هویج در روز، علاوه بر لطافت بخشیدن به پوست و سالم سازی مو، سلامت چشمانتان را نیز سبب می شود.

از میوه ها و سبزیهای دیگر که به میزان کمتری ویتامین A دارند نیز می توان روزانه مقداری استفاده کرد. 8 تا 10 ساعت خواب در شبانه روز سبب سلامت و زیبایی چشمها می شود. اگر در وسط روز چشمهایتان خسته است، اما فرصت استراحت طلایی ندارید، به مدت 10 تا 15 دقیقه دراز بکشید و چشمانتان را ببندید، بعد دو تکه پنبه را که در چای رقیق فرو برده اید روی پلکها بگذارید. با این کار خستگی چشمها رفع می شود. به طور نشسته نیز می توانید این کار را انجام دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: