عوامل محیطی و تغذیه ای :

اختراعات و ابداعات مختلف در جهت راحتی انسان به طور غیر مستقیم سبب افزایش چشمگیر چاقی در دنیا شده است.

موتور سیکلت، اتومبیل، آسانسور، پله برقی، ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، دستگاه کنترل از راه دور، مایکروویو  و هزاران مورد دیگر همگی انسان را از تحرک وا داشته و از طرف دیگر غذاهای آمادهف رستوران ها و شیرینی فروشی ها و تولید مواد غذایی در بسته بندی های بزرگ مثل سس مایونز خانواده و ... عوامل مساعدی برای حرکت کمتر و مصرف بیشتر را فراهم آورده است به طوری که داده های فوق بیانگر این مطلب هستند که افزایش شیوع چاقی در دو یا سه دهه اخیر ممکن است ناشی از کاهش در مصرف انرژی باشد که مساوی با کاهش دریافت انرژی نبوده است. پس تحرک (خروجی انرژی) ما نسبت به نیاکانمان به سمت صفر و در عوض تغذیه (ورودی انرژی) ما به سمت بی نهایت میل می کند.

علت دیگر این است که در کودکی و جوانی با تحرک زیادی که داریم غذای خود را تنظیم می کنیم (هرچند کودکان و جوانان ما هم به علت وجود تلویزیون، کامپیوتر و درس خواندن دچار کمبود شدید تحرک گشته اند) ولی در بزرگسالی با کاهش شدید تحرک و سوخت و ساز، همان مقداری که در گذشته مصرف می کرده ایم را دریافت می کنیم.

دریافت بالای کالری می تواند فعال یا غیرفعال باشد. شکل فعال آن تا حدودی ناشی از افزایش ابعاد مواد غذایی به عنوان یک استاندارد، پیش آمده است. ابعاد مواد غذایی و کالری آنها به خصوص در رستورانهای امروزی، مقدار کالری بیش از نیاز را روزانه بدن فرد می نمایند. در واقع، موادی که چنین ابعادی دارند به شدت افزایش یافته اند.

تغذیه بیش از حد غیرفعال شامل خوردن رژیم های پرکالری است. در این حال، مقدار غذا ممکن است زیاد نباشد اما کالری آن بسیار بالا است. دریافت کالری غیر مغذی می تواند خطر پرخوری را بالا ببرد.

پژوهش ها نشان می دهند که غذا و مزه آن پاسخ فرد را از نظر لذت بدست آمده تعیین می کنند. انواع زیاد غذاهای موجود در هر زمان می تواند دریافت کالری را بالا ببرد زیرا مردم بیش از گذشته غذا مصرف می کنند و بیش از حد مورد نیاز، کالری دریافت می دارند. عموماً، با مصرف غذا، از لذت بخش بودن آن کاسته می شود این کاهش را سیری حسی می نامند و همراه با تغییر میزان غذا در طول یک وعده غذا ظاهر می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: