چاقی موضعی:

بعضی افراد از حجم زیاد در یکی از قسمتهای بدن شاکی هستند. عده ای از چاقی پایین بدن شاکی بوده و اظهار می دارند که با هر بار تجربه کاهش وزن، قبل از درمان این قسمت، صورت و بالا تنه دچار لاغری شدید شده و آنها را از ادامه راه باز می دارد و برعکس عده ای از چاقی بالا تنه (سینه ها و شکم) شاکی بوده و با هر بار تجربه کاهش وزن قبل از درمان بالا تنه، دچار لاغری شدید می شود. برای رفع این اشکال به نکات زیر توجه کنید :

الف) بزرگی قسمتهای تحتانی بدن :

در این موارد اول باید مشخص شود که آیا این بزرگی به علت تجمع چربی و یا به علل دیگری به غیر از آن می باشد. گاهی استخوان های لگن و یا عضلات این قسمت ها بزرگ می باشند، که این ها با کاهش چربی بدن قابل رفع نمی باشد. پس ابتدا علت اصلی باید مشخص شود و شخص دید خود را اصلاح کند، واقع گرا باشد و خواسته غیرمعقول هم نداشته باشد.

در مواقعی که تجمع چربی اشکال اساسی می باشد، درمان اصلی کنترل تغذیه و در کنار آن پیاده روی می باشد. (پیاده روی در کاهش سایز شکم و اندام تحتانی بسیار موثر است)

اگر در حین کاهش وزن، لاغری شدید صورت و بالا تنه ایجاد شد، لازم است 2 اقدام انجام شود :

  1. عدد اضافه وزن خود را تقسیم بر 2 یا 3 نمایید و در هر مرحله یک قسمت آن را کم کنید و و زن کم شده را نگه دارید و پس از مدتی که خود و اطرافیان به ظاهر جدید عادت کردید، (در ضمن پوست خود را در طول زمان بازسازی می کند) مرحله جدید را شروع کنید.
  2. موقعی که چربی از محلی تخلیه یا باید با افزایش حجم عضله و آب آن را جایگزین نمود و یا با روش های جراحی ترمیم انجام گیرد.

هرچه پوست خشک تر باشد، صورت کوچک تر، فرورفته تر و چروک تر به نظر می رسد. پس خشکی پوست صورت را با نوشیدن زیاد آب و با مرطوب کردن آن (با آب رسانی و مرطوب کننده) می توان تا حدی اصلاح نمود و نیز از ورزشهای صورت (به بخش عوارض پوستی کاهش وزن مراجعه کنید) استفاده نمود. برای سینه ها، از ورزشهای مقاربتی (با وزنه و دستگاه)، در راستای افزایش حجم عضلات کمک گرفته و در صورتی که نتیجه حاصل نشد از جراحی ترمیمی استفاده می شود.

ب) بزرگی قسمت های فوقانی بدن :

در این مورد هم اول استخوانها و عضلات باید بررسی شوند و در صورتی که افزایش حجم مربوط به این قسمت ها باشد نقش کاهش چربی کم رنگ می شود.

در صورتی که افزایش حجم در اثر چربی می باشد و با کاهش وزن (کنترل تغذیه و پیاده روی و ورزشهای هوازی متمرکز برای قسمت ها) بهبود نیابد، راه حل فقط جراحی می باشد برای کم کردن سرعت کاهش سایز پایین تنه در این حالت باز می توان از ورزشهای مقاومتی برای اندام تحتانی استفاده نمود تا حجم عضلات این ناحیه بیشتر شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: