گاهی چاقی مفرط و مرگبار به کمک جراحی درمان می شود. این روش برای کسانی که BMI آنها 40 یا بیشتر است و یا BMI بالای 35 همراه با سایر عوامل خطر دارند توصیه می شود. روش های گوناگون در جراحی در این زمینه به کار می روند تا بتوان میزان جذب و دریافت غذا در لوله گوارش را مهار نمود.

پیش از آنکه افراد بسیار چاق برای جراحی برگزیده شوند، باید یک برنامه یک برنامه جامع که شامل محدود بودن کالری، ورزش، تعدیل شیوه زندگی و مشاوره روانی باشد را تجربه کرده باشند، و در صورت ناتوانی در کاهش وزن بدن به اندازه یک سوم مقدار مورد نظر و یا بازگشت مجدد وزن جراحی می شوند. چنین بیمارانی دارای چاقی کشنده بوده و باید تحت جراحی قرار گیرند. پیش از انجام جراحی، بیمار باید به طور گسترده ای از نظر فیزیولوژیک، علائم طبی، مسائل روحی و نیز اعتماد به نفس، افسردگی و غیره مورد ارزیابی قرار گیرد.

برنامه پس از عمل شامل ارزیابی فرد در فواصل منظم از طریق تیم جراحی و تغذیه تایید شده است. به علاوه، حمایت رفتاری و روانی از فرد ضروری خواهد بود. ادامه این برنامه در طول زندگی فرد می تواند شامل مشاوره دائم با پزشک گردد.

1- کوچک کردن معده با جراحی

2.کاهش حجم داخلی معده :

این عمل از طریق گذاشتن بالون داخل معده و یا استفاده از کمر بندهای دور معده انجام می شود. این روش ها باعث باعث می شوند تا حجم غذای مصرف شده در هر وعده کاهش یابد، ولی علت چاقی در بسیاری از افراد چاق حجیم بودن وعده غذا نیست، بلکه به علت مصرف تنفلات کم حجم، بسیار پرکالری و کاملاً بدون ارزش غذایی بوده که اینها بیشتر بصورت ریزه خواری مصرف می شوند و حجم بالایی را اشغال نمی کنند پس اگر فردی که تحت عمل جراحی قرار می گیرد، رفتارهای تغذیه ایی اشتباه خود را اصلاح نکند، این جراحی ها هم کمک چندائی نخواهد کرد و بازگشت سریع وزن کم شده در انتظار او خواهد بود.

 

 

3. سیم پیچی آرواره ها :

این روش با بستن آرواره ها خوردن را محدود به نوشیدن از طریق نی می کند، توجه و مراقبت از بیمار از نظر دندانپزشکی در این روش اهمیت فراوان دارد و باید در هنگام مسدود کردن آرواره ها بیمار از نظر بهداشتی تحت نظر باشد. مشاوره نیز باید شامل توصیه های لازم و ارائه مکمل ها و مایعات مفید باشد. بیماران باید از نظر نحوه باز کردن سیم ها و جدا سازی آنها در هنگام نیاز و بروز تهوع آموزش ببینند.

این روش بعنوان راهی برای کاهش وزن موثر بوده است؛ هرچند، بدون آموزش و حمایت، وزن بدن به سرعت به میزان اولیه باز می گردد.

4. خارج کردن چربی :

4-1. ابدومینوپلاستی : که در این روش با تیغ جراحی شکم باز شده و چربی های اضافی خارج می گردند.

4-2. لیپوساکشن

این روش شامل ذوب کردن ذخیره چربی توسط یک سوئد یک تا دو سانتی متری است که از طریق یک لوله با بافت تماس می یابد . موفق ترین عملیات در روی افراد جوان تر صورت می گیرد  این روش برای کاهش وزن صورت نمی گیرد بلکه بیشتر برای زیبایی انجام می شود زیرا تنها 5/2 کیلوگرم را می توان در هر بار از میان برد. در پاره ای از موارد، مرگ و میر به علت آمبولی چربی، آلودگی شدید سلولیت ها و خونریزی از عوارض آن بوده اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: