وقتی صحبت از افزایش استحکام ناخن ها به میان می آید ، تمام متخصصان با یکدیگر هم عقیده هستند که قبل از هر چیزی ناخن ها نباید بیش از حد در تماس با آب قرار بگیرند . با این کار ناخن های ما بیش از حد مرطوب می شوند و آب را به خود جذب می کنند ، سپس با تبخیر رطوبت جذب شده توسط ناخن ها ، آنها به شدت خشک و شکننده خواهند شد . برای پیشگیری از این مشکل ، همیشه هنگام شستن ظرف ها دستکش بپوشید و زمان دوش گرفتن و یا شنا در استخر را تا حد امکان کاهش دهید .

 

سوهان ناخن

 

طرز سوهان کشیدن ناخن ها در شکنندگی آنها تاثیر دارد . شما معمولا ناخن های خود را کوتاه می کنید و بعد به آنها شکل می دهید . باید برای این کار ازیک سوهان ظریف و نرم ، به جای سوهان های فلزی و خشن ، استفاده نمایید . سوهان های فلزی به پوست اطراف ناخن نیز صدمه می زنند . اما کلید حفظ سلامت ناخن ها ، کشیدن سوهان در یک جهت است . با حرکات مداوم جلو و عقب سوهان روی ناخن ، لبه ی ناخن ها ضعیف و پوسته پوسته می شوند .

 

مکمل های بیوتین

 

بیوتین ، یک ویتامین محلول در آب ، تنها مکملی است که از نظر علمی برای افزایش استحکام ناخن ها کاربرد دارد . محققان اثرات بیوتین را روی خانم هایی با ناخن های شکننده ازمایش کردند و دریافتند با این ویتامین ناخن ها 25 درصد ضخیم تر و محکمتر می شوند و میزان شکنندگی آنها تا حد چشمگیری کاهش می یابد . باید به این نکته اشاره کنیم که مکمل های مناسب برای ناخن ، روی مو نیز اثرات مثبت دارند و برعکس. بسیاری از افرادی که مکمل های تقویت مو را مصرف می کنند ، با تغییر مثبت چشگیر در رشد و استحکام ناخن ها مواجه می شوند . معمولا بیوتین سمی نیست و عوارض جانبی ندارد . اما بهتر است قبل از مصرف با دکتر خود مشورت نمایید .

 

از مواد شیمیایی دور بمانید

 

هشدار : قطعا این قسمت زیاد خوشایند نخواهد بود . بسیاری از لاک های مورد علاقه شما و لاک پاک کن ها حاوی مواد شیمیایی بسیار قوی هستند که موجب خشکی ، شکنندگی و کاهش ضخامت ناخن ها می شوند . اگر ناخن هایی قوی و مستحکم می خواهید ، بهتر است از ژل های ناخن ، چسب های ناخن و لاک پاک کن های حاوی استون تا حد امکان دوری کنید . اگر هم نمی توانید در مقابل طیف گسترده از رنگ های زیبای لاک های ناخن مقاومت کنید، دنبال انواع غیر خطرناک وبدون مواد شیمیایی بگردید .

 

به کوتیکول های ناخن رسیدگی نمایید

 

حتی اگر مانیکوریست شما بگوید ، هیچ دلیلی برای از بین بردن کوتیکول های ناخن وجود ندارد . در واقع کوتیکول ناخن بخشی از پوست شما را تشکیل می دهد و نقش محافظتی برای ناخن های شما دارد . علاوه بر این ، از بین بردن کوتیکول ناخن می تواند منجر به عفونت و دیگر مشکلات مرتبط با این ناحیه از بدن گردد . اگر از شکل کوتیکول های ناخن خود راضی نیستید ، از مانیکوریست خود بخواهید به جای کوتاه کردن ، آنها را به آرامی به عقب براند . برای حفظ سلامت ریشه ی ناخن ، همیشه از مرطوب کننده استفاده کنید و یا به ناخن های خود روغن های مفید مثل نارگیل و یا زیتون بزنید .

 

همیشه لاک نزنید

 

ما همیشه برای حفظ لاک ناخن ها و جلوگیری از پاک شدن آنها خیلی تلاش می کنیم . اما این کار کاملا اشتباه است ما عمر لاک ناخن را مرتبا با زدن دوباره و دوباره ی لاک ناخن روی لایه ی اول بیشتر می کنیم و یا به محض مشاهده ی نقص در رنگ آن به سالن زیبایی برای ترمیم می رویم . شاید از نظر زیبایی این کار توجیه پذیر باشد ، اما حتی مطمئن ترین لاک های ناخن هم می توانند ناخن ها را خشک ، ضعیف و شکننده کنند . بهتر است هر پنج روز یک بار لاک خود را کاملا پاک کنید و به ناخن های خود اجازه ی بازسازی دهید و دوباره اگر دوست داشتید لاک بزنید .

 

رژیم غذایی سالم

 

یکی از مهمترین نکات برای حفظ سلامت ناخن ها ، رعایت یک رژیم غذایی سالم است . مواد غذایی مثل انواع توت سرشار از آنتی اکسیدان هستند و با رادیکال های آزاد و تاثیرات مخرب آنها مبارزه می کنند . این در حالی است که سبزیجات با برگ سبز آهن مورد نیاز بدن و ناخن را تامین می نمایند . بادام سرشار از منیزیم و برای داشتن ناخن های مستحکم بی نظیر است و کلسیم موجود در لبنیات یکی از مهمترین مواد برای رشد ناخن ها محسوب می شود .

 

درمان های خانگی

 

اگر ناخن های شما به کمی توجه نیاز دارند ، می توانید در منزل به آنها رسیدگی کنید .ناخن هم دقیقا مثل پوست صورت نیازمند ماسک ها و مرطوب کننده های مختلف است . ترمیم ناخن ها را خود در منزل انجام دهید .

 

همیشه ناخن خود را بگیرید

 

شاید شما به ظاهر بلند ناخن ها علاقه ی زیادی داشته باشید ، اما برای استحکام بیشتر بهتر است ناخن ها خیلی بلند نباشند . همچنین ناخن های بلند شکننده تر و آسیب پذیر تر هستند .

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: