شاید شما به صورت ژنتیکی مستعد چاقی و اضافه وزن باشید . در این صورت خوشبختانه می توانید با چند راهکار ساده وزن خود را کاهش دهید .

 

آیا می توان چاقی را تحت کنترل گرفت و یا این اختلال کاملا ژنتیکی است ؟ پاسخ این سوال در واقع هر دو مورد را شامل می شود . با این حال که ژنتیک می تواند روی وزن و دیگر تمایلات ما موثر باشد ، سبک زندگی و محیط اطراف نیز روی وزن ما تاثیر گذار خواهند بود .  اما خبر خوب اینکه حتی اگر به صورت ژنتیکی چاق باشید ، مثل یک زندانی مجبور به تحمل این شرایط نیستید .

 

امروزه چاقی به راستی به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده . در سال 2016 بیش از 650 میلیارد نفر در جهان به چاقی مبتلا بوده اند . این رقم یعنی چیزی در حدود 13 درصد از جمعیت کل دنیا . به طور کلی آمار چاقی از سال 1980 به بعد دو برابر شده است .  از همین آمار می توان نتیجه گرفت که سبک زندگی در پیدایش چاقی تاثیر بسیار عمیق تری از ژنتیک داشته و ژنتیک نمی تواند در طول این سال ها دچار چنین تغییر و تحولی شده باشد . همین حالا در امریکا یک سوم بزرگسالان به چاقی مبتلا هستند .

 

با این حال که ژنتیک خود دچار تغییر نمی شود ، نوع عملکرد آن ممکن است تغییر کند . همه ی ما در بدن خود ژن های محافظ و یا مضر داریم و می توانیم آنها را روشن یا خاموش کنیم . عواملی که درباره ی فعالیت و یا عدم فعالیت ژن ها تصمیم می گیرند در محیط پیرامون ما وجود دارند و یا به سبک زندگی ، رژیم غذایی و سلامت عمومی بدن بستگی پیدا می کنند .

 

در مورد چاقی باید بگوییم در موارد نادری تنها ژنتیک این اختلال را بوجود می آورد ، هر چند برخی از نظر ژنتیکی بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند . حال این افراد ممکن است برای کنترل ژن های خود به رژیم غذایی خاص نیاز داشته باشند و یا ورزش های مختلف انجام دهند . کنترل ژن ها در افراد مختلف به روش های مختلف صورت می پذیرد .

 

 راهکارهایی برای کنترل وزن

التهاب در راس دلایل فعالیت منفی ژن و در نتیجه چاقی می باشد که کاهش وزن را نیز بسیار دشوار می سازد . اگر می خواهد ژن چاق کننده را از کار بیاندازید ، این نکات را رعایت کنید :

 

فعالیت ورزشی داشته باشید

عدم فعالیت بدنی بدن ها را به سمت ایجاد اضافه وزن پیش می برد . بدن انسان برای فعالیت و حرکت طراحی شده است و زمانی که فعالیت بدن کم باشد ، برخی از پروسه های بیولوژیک، مثل هضم غذا و تنظیم هورمون استرس ،  تاثیر لازم را نخواهند داشت . در این صورت بدن نسبت به التهاب ، بیماری و اضافه وزن آسیب پذیر خواهد شد .

 

اگر بدن شما مستعد اضافه وزن  و اختلالات ناشی از آن است ، فعالیت بدنی برای حفظ وزن متعادل و همچنین سلامت عمومی بدن ضروری می باشد . حتما لازم نیست که در مسابقات دو ماراتن شرت کنید ! پیاده روی دو تا سه ساعت در هفته تا حد زیادی به بدن شما برای کنترل وزن کمک می کند .

 

سلامت دستگاه گوارش را جدی بگیرید

سلامت تمام قسمت های بدن به سلامت دستگاه گوارش بستگی پیدا می کند . باکتری هایی که در روده زندگی می کنند تا حد زیادی روی تجمع چربی در بدن و اضافه یا کاهش وزن تاثیر گذار می باشند . اختلالات دستگاه گوارش نقطه ی آغاز بسیاری از اختلالات در سوخت و ساز بدن از جمله چاقی محسوب می شوند .

چاقی یعنی التهاب درجه ی پایین و مداوم که بطور خاص از باکتری های درون روده تاثیر می پذیرد . وقتی تعداد باکتری های مفید بیشتر از باکتری های مضر در روده باشند ، سلامت دستگاه گوارش و عمومی بدن بهبود می یابد .

 

خواب کافی

اگر بدنی سالم می خواهید ، باید خواب کافی و با کیفیت داشته باشید . برنامه ریزی برای یک خواب شبانه ی با کیفیت برای کنترل وزن ضروری است .

اگر در بدن شما ژن های اضافه وزن وجود داشته باشند ، عدم خواب کافی آنها را فعال می کند . خواب کمتر از هفت تا هشت ساعت در شبانه روز باکتری های مفید دستگاه گوارش را نیز از بین می برد .

 

استرس را کاهش دهید

استرس همیشگی ، هرچند کم ، روی وزن شما اثرگذار است . هرچند مبارزه با استرس در تمامی مراحل زندگی خیلی سخت به نظر می رسد ، بهتر است به جای از بین بردن کامل آن به فکر راهی برای کنار آمدن با این مشکل باشید .شرکت در ورزش هایی مثل یوگا و مدیتیشن و تکنیک های کنترل استرس در این زمینه موثر خواهند بود .همچنین می توانید در مه شو مطالب مرتبط با کنترل استرس را مطالعه کنید . استرس زیاد در برخی از افراد ژن های چاقی را به سرعت فعال می نماید .

 

زیاد آب بنوشید

این نصیحت برای همه ی ما تکراری شده ، اما محققان می گویند اکثر افراد چاق در بدن خود مشکل کمبود آب و رطوبت دارند . کمبود آب در بدن التهاب را به طرز چشمگیری افزایش می دهد . عدم وجود آب کافی در بدن همچنین روی اشتها ، خواب و حتی خلق و خوی افراد تاثیر منفی می گذارد .

 

کمبود آب نه تنها در کار دستگاه گوارش اختلال ایجاد می کند ، بلکه ژن های چاقی و به طور کلی عوامل مضر برای سلامتی بدن شما را نیز فعال می سازد .

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: