تمرینات ورزشی برای بسیاری از برنامه های کاهش وزن نکته ای کلیدی محسوب می شوند ، زیرا به شما در سوزاندن کالری های بیشتر و در نتیجه کاهش وزن بیشتر کمک می کند . اما اگر امکانات و یا وقت ورزش را نداشته باشید چه ؟ 

آیا تنها راه کاهش وزن ورزش است ؟ قطعا ورزش سطح سلامت شما را افزایش می دهد (از طریق تقویت ماهیچه ها و افزایش ضربان قلب) اما همیشه یک اجبار نیست . اگر شما هم در حال حاضر امکان ورزش را ندارید اما به فکر کاهش وزن هستید ، این موارد را رعایت کنید :

 

نور اتاق را کم کنید و سر و صدا را کاهش دهید 

بر اساس تحقیقات انجام شده ، افرادی که به یک رستوران با نور و موزیک ملایم می روند ، به طور متوسط 175 کالری کمتر از افراد در رستوران های پر سر و صدا و با نور زیاد دریافت می کنند .

دانشمندان معتقدند هنگام غذا خوردن در نور کم دو اتفاق می افتد : سرعت غذا خوردن شما کاهش می یابد و غذا سرد می شود . این اتفاق مفیدی است . زیرا غذا خوردن با سرعت بالا شما را به پر خوری ترغیب می کند . و غذای گرم هم همیشه دلپذیر تر است و کالری های مصرفی شما را افزایش می دهد. مثلا سیب زمینی سرخ شده ی سرد خیلی باب میل شما نخواهد بود .

 

بشقاب کوچکتر بردارید

بسیاری از بشقاب های امریکایی 11 یا 12 اینچ قطر دارند . حال اگر بشقابی را با قطر 9 یا 10 اینچ انتخاب کنید ، تقریبا میزان غذای یک وعده تا بیست و سه درصد کاهش می یابد . این راهکار بسیار ساده اما بسیار مفید و موثر است . 

همچنین می توانید به فکر یک قاشق کوچکتر نیز باشید . قاشق کوچکترین میزان غذای مصرفی شما را تا چهارده درصد کاهش می دهد . با گذشت زمان به این مقدار در وعده های غذایی خود عادت می کنید .

 

میان وعده ها را با صدای بلند اعلام کنید 

شاید این ترفند برای همه کاربردی نباشد . اما هر زمان که به فکر خوردن میان وعده افتادید با صدای بلند به خود بگویید من گرسنه نیستم ، اما به هر حال این میان وعده را می خورم . به طور متوسط افرادی که این کار را انجام می دهند در ماه 1.9 پوند وزن کم می کنند.   

   

اما چرا : این کار به طور ناخودآگاه به مرور زمان رفتار بد مصرف بیش از حد میان وعده و ریزه خواری را از بین می برد . در واقع با این کار شما به خود می گویید نمی توانم میان وعده را بخورم اما مجبورم !

 

همیشه خود را وزن کنید 

بسیاری چاق بودن خود را انکار می کنند . آنها از روی ترازو رفتن می ترسند ، لباس های کشی و تنگ نمی پوشند ، در عکس ها پشت افراد دیگر قایم می شوند و خلاصه در برابر فهمیدن وزن واقعی خود مقاومت می کنند .

برای آنکه وزن صحیح خود را بدانید ، بهتر است صبح ها خود را وزن کنید . این کار را دقیقا به مدت یک هفته و با لباس های یکسان انجام دهید و وزن خود را هر روز ثبت نمایید .  میانگین این اعداد وزن واقعی شما را نشان می دهد . حال می توانید بر اساس این اعداد برای خود یک برنامه ی کاهش وزن در نظر بگیرید .

 

یک مجله ی غذا برای خود بسازید 

اگر برنامه ی غذایی خود را به صورت روزانه بنویسید ، با خودتان صادق خواهید بود و از میزان کالری دریافتی روزانه ی خود آگاه می شوید . 

 

به اندازه بخوابید 

تا به حال دقت کرده اید وقتی خواب آلود هستید بیشتر به خوردن مواد غذایی تمایل دارید ؟ تحقیقات نشان می دهند افرادی که خسته هستند در ماه غذای بیشتری می خورند . همچنین در بدن افراد با کمبود خواب هورمونی ترشح می شود که اشتهای آنها را افزایش می دهد . اما مشکل فقط فیزیکی نیست ، در اسکن مغز افراد با کمبود خواب این موضوع ثابت شده که ، مغز کمبود خواب و انرژی بدن را با خوشحالی و لذت بعد از خوردن غذا جبران می کند . در واقع غذا به عنوان پاداشی برای مغز که بی خوابی را تحمل کرده بشمار می رود . به همین دلیل هم هر روز بیشتر و بیشتر به دنبال غذای می گردد . 

 

صبحانه ی کامل بخورید 

البته صبحانه ی کامل به معنای خوردن مقدار زیادی کالباس و نان نیست . صبحانه باید سرشار از پروتئین باشد . با موادی مثل کره ، تخم مرغ ، شیر و غیره می توانید گرسنگی خود را در طول روز کنترل کنید .           

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: