شاید دلیل خوبی برای بی خوابی های شبانه ی خود داشته باشید . مثلا درس خواندن برای یک امتحان مهم و یا مصاحبه ی کاری و در چنین شرایطی سلول های عصبی تلاش می کنند شما را بیدار نگه دارند . شاید هم نوزاد شما ساعت سه صبح گرسنه می شود و شما را با گریه از خواب بیدار می کند .

 

هر دلیلی که برای کمبود خواب خود بیان کنید ، افراد زیادی در دنیا مشابه شما وجود دارند . بسیاری از مردم در سراسر دنیا از بی خوابی و تاثیرات مخرب فیزیکی و روانی آن رنج می برند و این آمار نگران کننده است . البته خوشبختانه نکات مراقبتی زیادی نیز برای کاهش اثرات منفی کمبود خواب در دسترس هستند .

 

چه کسانی کمبود خواب دارند ؟

تعداد افراد با کمبود خواب حتی از تصور شما هم خارج است . تقریبا سی و سه درصد از بزرگسالان فقط در امریکا خواب کافی ندارند .

این آمار ها تنها به امریکا ختم نمی شود تحقیقات نشان می دهند به طور متوسط هر بزرگسال در هفته به اندازه ی یک خواب شبانه ی کامل کمبود خواب دارد . همچنین در این تحقیقات آمده مردم انگلیس بیشترین میزان کمبود خواب را در دنیا دارند .

 

خواب کافی یعنی چقدر ؟

سن مهمترین عامل تاثیر گذار بر میزان مناسب خواب محسوب می شود . بین هفت تا نه ساعت خواب خوب و با کیفیت برای کودکان در سن مدرسه کافی به نظر می رسد . اما با شروع دوران بلوغ این میزان افزایش می یابد .

اما بزرگسالان بین بیست و چهار تا شصت و چهار نیز به هفت تا نه ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند . البته تمام بزرگسالان مثل هم نیستند ، برای برخی از آنها حتی ده ساعت خواب ضروری است و این در حالی است که برخی دیگر نیاز به تنها شش ساعت خواب مناسب دارند .

میزان خواب برای هر فرد به کیفیت خواب و میزان فعالیت فیزیکی در روز نیز بستگی پیدا می کند .

 

اثرات کمبود خواب

وقتی فرد بزرگسالی خوب استراحت نمی کند ، اتفاقاتی بیشتر از یک روزپر از خمیازه و کسلی در بدن می افتد . کمبود خواب می تواند اثرات جدی و مخرب طولانی مدت بر ذهن و جسم انسان داشته باشد . یکی از شناخته شده ترین آنها هم کاهش قدرت حافظه و تاخیر در واکنش به اتفاقات اطراف است . اما کمبود خواب روی زیباییی و چهره ی افراد نیز اثرات منفی می گذارد :

 

تیرگی دور چشم

بهتر است با واضح ترین نشانه ی کمبود خواب در چهره شروع کنیم . همه ی ما می دانیم افراد با چشم های راکن شکل احتمالا شب خوبی نداشته اند . این اتفاق زمانی می افتد که رگ های اطراف چشم متورم می شوند و نتیجه ی مستقیم کمبود خواب بشمار می رود .

 

پف اطراف چشم ها

تیرگی و پف اطراف چشم معمولا با هم همراه می شوند ، اما دقیقا یکسان نیستند . پف اطرف چشم می تواند دلایلی غیر از کمبود خواب، مثل افزایش میزان مایعات در بدن ، نیز داشته باشد .

 

چشمان متورم و قرمز

چشمهای ما ممکن است در اثر کمبود خواب قرمز و اصطلاحا پر از خون شود . این اتفاق هم به دلیل تورم رگ های خونی در ناحیه ی چشم می افتد .

 

ریزش مو

کمبود خواب ترشح هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس را در بدن افزایش می دهد و در چنین حالتی مجموعه ای از آثار منفی در بدن مشاهده می شوند . با گذشت زمان ، استرس و خستگی زیاد ریزش مو را افزایش داده و موجب کم پشتی آنها می شوند .

 

آکنه ها

اگر پوست شما از قبل هم مستعد پیدایش آکنه ها بوده ، کمبود خواب این مشکل را به طرز چشمگیری تشدید می نماید . این مورد را نیز می توان نتیجه ی افزایش هورمون استرس دانست .

 

چین و چروک و افتادگی پوست

کم خوابی معمولا با کاهش میزان کلاژن در پوست همراه است که موجب از بین رفتن تدریجی خاصیت ارتجاعی پوست می شود . این یعنی پیدایش چین و چروک ها ، خطوط اخم و پنجه کلاغی روی پوست و افتادگی آن . حتما تا به حال متوجه شده اید که معمولا افراد دچار کم خوابی غمگین و افسرده به نظر می رسد .

افزایش وزن

بله ، کمبود خوابی تنها روی پوست و موی شما تاثیر منفی ندارد . تحقیقات نشان می دهند  افرادی که در شبانه روز هشت ساعت کامل می خوابند ، دو برابر افراد با کمبود خواب کالری می سوزانند . زیرا کمبود خواب میزان احساس گرسنگی و در نتیجه پر خوری را در افراد افزایش می دهد .

 

شاید برخی از موارد بالا برای شما عجیب به نظر برسد ، اما اینها تنها گوشه ای از اثرات مخرب کم خوابی بر زیبایی هستند و به همین دلیل پزشکان همواره بر داشتن خواب کافی و با کیفیت تاکید می کنند .

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: