در مطلب قبل درباره ی اثرات منفی بی خوابی بر زیبایی صحبت کردیم . کمبود خواب شبانه به پوست شما آسیب های جدی وارد می کند و باعث پیری آن می شود . خطوط و جوش هایی که بعد از بی خوابی های پی در پی روی صورت خود می بینید نمونه ی همین تاثیرات منفی هستند .

 

در سال 2015 روی دو گروه سی نفره  از خانم ها برای اندازه گیری اثرات بی خوابی آزمایشی انجام شد . در این تست متخصصان میزان چین و چروک و اختلالات پوستی هر یک از افراد را محاسبه کرده و سپس به گروه اول اجازه ی هفت ساعت خواب شبانه و به گروه دوم شش ساعت خواب شبانه را دادند . دانشمند دریافتند بعد از پنج شب متوالی کمبود خواب ، میزان چین و چروک های پوست ، لکه های پوستی و تیرگی اطراف چشم ها در گروه دوم به دوبرابر افزایش پیدا کرد .

 

آیا این اثرات منفی برگشت پذیر هستند ؟

شواهد علمی زیادی ثابت می کنند بی خوابی های شبانه ی پی در پی موجب پیری زودرس پوست می گردد . برای آنکه در سن بیست و هشت سالگی مثل یک خانم سی و پنج ساله به نظر نرسید ، باید به اندازه ی کافی بخوابید . اما اگر به دلایلی مثل بچه داری ، کار و مسئولیت های مختلف مجبور به تحمل کم خوابی باشید چطور ؟

 

بسیاری از ما در طول روز ساعت های طولانی کار می کنیم تنها به این امید که آخر هفته ها استراحت کافی خواهیم داشت . افراد با کمبود خواب فکر می کنند با استراحت مطلق آخر هفته بدن اثرات بی خوابی را فراموش می کند . اما این تفکر صد در صد درست نیست .

البته بدن ما با خواب بیشتر بهبود هایی را در پوست و سوخت و ساز خود تجربه می کند . حتما خود شما هم متوجه شده اید بعد از چند شب خواب خوب و با کیفیت تیرگی چشم ها و چین و چروک ها کمی بهتر می شوند .

 

با این حال دوباره روز های سخت کاری از راه می رسند و تمام اثرات منفی بی خوابی باز می گردند . البته استرس ناشی از کم خوابی از خود کم خوابی به مراتب مخرب تر است . اگر برایتان امکان دارد برای خواب خود طوری برنامه ریزی کنید که تنها دو یا سه شب در هفته مجبور به تحمل بی خوابی باشید .

 

همچنین بی خوابی میزان کورتیزول را در بدن افزایش می دهد و اثراتی همچون اختلال در حافظه ، واکنش ضعیف و دشواری در به خواب رفتن را به همراه دارد و بهتر است بدانید اگر بعد از بی خوابی های پیاپی یک شب خواب بیشتر از ده ساعت داشته باشید ، این اثرات منفی کمی کمرنگ خواهند شد .

 

اما باید این نکته را در نظر بگیرید که خواب برای بدن مثل بنزین برای ماشین نیست . اصلا مهم نیست شب گذشته چقدر خوابیده اید . شما هر شب به هشت ساعت خواب نیاز دارید .

 

آیا اثرات بی خوابی با جراحی پلاستیک قابل باز گشت هستند ؟

اگر شما بیش از حد درگیر نتایج منفی بی خوابی مثل چین و چروک ها شده اید ، انواع جراحی های زیبایی می توانند به شما کمک نماید . اما قطعا علم پزشکی در زمینه ی زیبایی هم بی خوابی را به طور کامل جبران نمی کند .

 

بوتاکس : این روش ساده و بدون تیغ جراحی برای چین و چروک ها معجزه می کند . اگر کمبود خواب چهره ی زیبای شما را تحت تاثیر قرار داده ، بوتاکس یکی از موثر ترین راهکارها برای از بین بردن چین و چروک و اثرات منفی آن است .

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: