قد هرکس با توجه به ژنتیک و فاکتور های زیست محیطی مشخص می شود. با اینکه برخی فاکتورهای تعیین کننده قد، خارج از کنترل هستند، اما قبل از اینکه رشد شما متوقف شود، با انجام تمریناتی می توانید به بالاترین حد، قد خود دست یابید. هر کاری که در سنین رشد انجام می دهید، تعیین کننده کوتاهی و بلندی قد است. با این حال هیچ کدام از راهکار ها قطعی نبوده و اما داشتن یک سبک زندگی سالم و کم استرس احتمال بیشتری را در به حد اکثر توان بالقوه در رشد قد می رساند.

قدم اول

توجه داشته باشید که رشد قد یک عامل ژنتیکی است و از ژن های مختلفی تاثیر می پذیرد. همانطور که داشتن پدر و مادر کوتاه قد دلیل قطعی کوتاه قد شدن شما نیست، بلند بودن پدر و مادر نیز دلیلی قطعی بر بلند قد شدن نخواهد بود. اما اگر بیشتر اعضای خانواده پدری و مادر شما کوتاه قد باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که قد شما کوتاه بماند. اما دلسرد نشوید. حقیقت این است که قد تا حداکثر 25 سالگی که رشد کامل میشود، قابل پیش بینی نخواهد بود. اما قد خود را به طور حدودی با یکسری فرمول ها و با استفاده از قد پدر و مادر خود می توانید پیش بینی کنید. قد پدر و مادر خود را جمع کرده و عدد به دست آمه را اگر پسر هستید با پنج جمع کرده و اگر دختر هستید، پنج را از آن کم کنید. عدد نهایی را تقسیم بر 2 کنید. عدد آخر، حدود قد شما خواهد بود. این عدد مقدار قطعی قد شما نخواهد بود، اما نزدیک به واقعیت است.

قدم دوم

از عوامل باز دارنده رشد اجتناب کنید. با اینکه چیزی برای بلند کردن غیر عادی قد وجود ندارد، اما با پرهیز از برخی عوامل می توانید از تاثیر عوامل محیطی که باعث کوتاه ماندن قد می شوند، جلوگیری کنید. دخانیات و الکل، اگر در سن رشد استفاده شود و رژیم ها غذایی نامناسب که مواد مورد نیاز به بدن نرساند، باعث می شود به اندازه ای که باید قد بلند نشود.

الف) آیا کافئین بازدارنده رشد است؟ تحقیقات نشان داده است که کافئین از رشد جلوگیری نمی کند. اما کافئین باعث می شود که خواب به طور محسوسی کم شود. کودکان و نوجوانان به 9 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند که کافئین باعث می شود نتوانند این مقدار خواب را تامین کنند.

ب) آیا دخانیات از رشد جلوگیری می کند؟ کشیدن سیگار و یا قرار گرفتن در معرض دود دست دوم، رشد را کاهش نمی دهد. اما تحقیقات نشان می دهد، کودکان و نوجوانانی که سیگار می کشند و یا در معرض دود سیگار قرار میگیرند، نسبت به بقیه کوتاه قد تر هستند.

ج) آیا هورمون استروئید از رشد قد جلوگیری می کند؟ دقیقا. استروئیدهای آنابولیک باعث کاهش رشد استخوان در کودکان و نوجوانان می شود، که کاهش تعداد اسپرم، کاهش اندازه سینه، افزایش فشار خون و قرار گرفتن در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی را نیز به دنبال دارد. کودکانی که از بیماری اسم رنج می برند، و مجبور به استفاده از دوز های پایین استروئید هستند، به طور میانگین از سایر کودکان کوتاه تر هستند.

راه کار ها:

1-به اندازه کافی بخوابید. تحقیقات نشان می دهد کودکان و نوجوانان بین 5/8 تا 11 ساعت خواب نیاز دارند. بیشترین رشد هنگام خواب رخ می دهد. بدن در هنگام خواب، در حال بازسازی بافت ها و رشد است. محل خواب خود را آرام نگه داشته و از صداهای آار دهند دوری کرده و نور آن را کم کنید. اگر به سختی به خواب می روید، سعی کنید قبل از خواب دوش آب گرم گرفته و یک فنجان دمنوش بابونه میل کنید. عدم خواب کافی باعث کاهش رشد خواهد شد.

 هورمون رشد به طور طبیعی در بدن، هنگام خواب تولید می شود. خواب کافی و راحت باعث تحریک غده هیپوفیز و افزایش ترشح هورمون رشد خواهد شد. آمپول ها و قرص ها و دارو هایی که حاوی هورمون رشد هستند، گاهی توسط پزشک و تحت نظر او تجویز می شود اما عوارض جانبی بسیاری دارد و مشورت با یک پزشک قبل از مصرف هر گونه دارو الزامی است.

در هنگام خواب بدن خود را تا حد ممکن، صاف و کشیده نگه دارید تا ستون فقرات تا حد ممکن صاف باشد. به پشت دراز کشیده و دست ها را صاف به طرف پاها دراز کنید. هیچ تلاشی برای کشش دست و پاها کنید. به بدن خود اجازه دهید تا در آرامش کامل قرار بگیرد. ممکن است بخواهید سر خود را به چپ و راست چرخانده و یا دست و پاهایتان را خم کنید. اگر این حالت برای شما راحتی بیشتری فراهم می کند، انجام دهید. چیزی که مهم است، صاف بودن بدن تا حد ممکن است. این حالت ممکن است در شب های اول سخت باشد، اما پس از مدتی بدن عادت می کند. ممکن است پس از مدتی حتی رشد قدی هم نداشته باشید، اما خواب راحت تری را تجربه خواهید کرد.

همه ما فکر می کنیم، بالش یک عضو جدا نشدنی از رخت خواب ما باید باشد و همراه با بالش خواب راحت تری را خواهیم داشت. عادت بالش داشتن را از خود دور کنید. هنگامی که به پشت دراز کشیده اید در حالی که سر خود را روی بالش قرار داده اید، گردن ما خم شده و از حالت صافی خود خارج خواهد شد. در این حالت سر به جلو فشار داده خواهد شد و قسمت پشتی بدن حالت خمیده به خود خواهد گرفت که این حالت برای بدن غیر طبیعی است. اگر اغلب از درد گردن و کمر رنج می برید، در اکثر موارد مشکل از بالش و یا تشک شما خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که تشک شما به قدری سفت باشد که بدن در آن فرو نرود. این مورد کمک به سزایی در صاف نگه داشتن بدن هنگام خواب می کند. تشک نرم، باعث خمیدگی بدن خواهد شد و در این حالت وزن در کل سطح بدن پخش نخواهد شد و به قسمت کمر فشار وارد خواهد شد. تشک مناسب تشکی است که حالت صاف بدن را نگه داشته و از تمرکز وزن در یک قسمت جلوگیری کند.

2- عامل مهم دیگر در رشد، تغذیه مناسب است. اطمینان حاصل کنید که در هر وعده غذایی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را دریافت می کنید. سعی کنید هر روز صبح مکملی را همرا با وعده صبحانه مصرف کنید و غذاهایی خاص را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از مواد که وجود آنها در رژیم غذایی الزامی است از قبیل:

کربوهیدرات و کالری مورد نیاز که تامین کننده انرژی لازم برای رشد است.

مقدار کافی کلسیم (در لبنیات و سبزیجات سبز یافت می شود) دریافت کنید تا از پوکی استخوان جلوگیری کرده و رشد استخوان ها فراهم شود.

دریافت 500 میلی گرم نیاسین (ویتامین B3) با شکم خالی، سطح هورمون رشد را به طرز قابل توجهی بالا می برد.

دریافت کافی ویتامین D (موجود در ماهی، یونجه، قارچ و نور آفتاب) الزامی است. ویتامین D باعث رشد استخوان ها و ماهیچه ها در کودکان شده و کمبود آن در کودکان دختر، باعث کاهش رشد و کاهش وزن خواهد شد.

مقدار مناسبی پروتئین ( موجود در گوشت، پنیر، تخم مرغ، لوبیا، دانه ها و حبوبات) دریافت کنید. پروتئین مواد مورد نیاز برای رشد را فراهم می کند. حداقل یک (ترجیحا دو) وعده غذایی در روز حاوی مقدار زیادی پروتئین باشد.

مقدار روی دریافتی را افزایش دهید. (موجود در صدف، شکلات، بادام زمینی، تخم مرغ، نخود فرنگی، مارچوبه). کمبود زینک به ویژه در کودکان باعث توقف رشد میشود. می توانید با مصرف قرص های زینک از دریافت روزانه زینک اطمینان حاصل کنید.

طبق برنامه منظم غذا بخورید. هر کس روزانه باید 3 وعده غذا و 2 وعده میان وعده دریافت کند. سعی کنید هر روز در یک ساعت مقرر این وعده ها را دریافت کنید. 4-5 ساعت زمان لازم است تا انسولین از گردش خون خارج شود و هورمون رشد بتواند اثرگذاری داشته باشد. این زمانی است که بین دو وعده فاصله میدهید. پروتئین، چون دیرتر جذب می شود، کمک می کند کمتر گرسنه شوید. آخرین وعده غذایی شما باید 2-3 ساعت با ساعت خواب فاصله داشته باشد.

حجم غذای شما باید مقدار ثابتی باشد. به همین دلیل، رژیم لاغری در سن رشد توصیه نمی شود. عدم دریافت مقدار مناسبی غذا، باعث می شود بدن از مواد مورد نیاز محروم مانده و رشد اختلال پیدا کند. اگر تمایل دارید وزن کم کنید، کربوهیدرات و قند را از غذای خود کم کنید و مقدار کافی و مناسب با ارزش غذایی بالا میل کنید. همچنین می توانید با ورزش کردن به وزن دلخواه برسید و یا کم کردن وزن را تا بعد از دوره نوجوانی به تاخیر بیندازید. البته اگر خواهان قد بلند شدن هستید.

3- سیستم ایمنی خود را تقویت کنید. برخی بیماری های دوره کودکی باعث کاهش رشد می شود. بیشتر آنها می تواند به وسیله ایمن سازی در زمان نوزادی پیشگیری شود همچنین با مصرف مقدار زیادی ویتامین C طبیعی (موجود در مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، لیمو) واستراحت بلافاصله پس از احساس بیماری، بدن خود را ایمن نگه دارید.

سیستم ایمنی با مصرف مواد غذایی تازه قوی می شود. از خوردن غذاهای فرآوری شده که فاقد کالری و مملو از چربی هستند و محصولات هیدروژنه مانند کره مارگارین، پرهیز کنید.

غذاهای متنوع و سالم میل کنید. مصرف یک چیز مانند ماهی در هر وعده غذایی با اینکه مضر نیست، اما برای تقویت سیستم ایمنی مفید نیست. برای داشتن سیستم ایمنی سالم، میوه های متنوع، سبزیجات، انواع دانه ها، منابع پروتئین مانند شیر و پنیر و آجیل و ماهی و سایر غذاهای سرشار از امگا3 و آنتی اکسیدان ها مصرف کنید. آب حلال اصلی در تمام مراحل گوارش است. برای کاهش وزن ضروری بوده و مصرف 6 تا 8 لیوان آب در روز الزامی است.

4- ورزش کنید. متاسفانه اگر صفحات رشد بسته شود، ورزش کمکی به بلند شدن قد نمی کند. اما اگر صفحات رشد بسته نشده باشد، شنا کردن، دویدن، دوچرخه سواری و سایر ورزش ها به همرا رژیم غذایی مناسب و خواب کافی می تواند به رشد شما کمک کند.

ورزش های کششی فواید زیادی دارد. ورزش های کششی تاثیرات بیشتری نسبت به ورزش های تحرکی برای کاهش وزن دارد. تمرینات کششی شدید اگر حتی کمی بعد از بسته شدن صفحات رشد انجام شود، ممکن است کمی در بلند شدن قد تاثیر داشته باشد. برای نتایج بهتر، این تمرینات را دو بار در روز بعد از بیدار شدن و قبل از خوابیدن انجام دهید. از تمرینات آسان شروع کرده و به آرامی سخت تر تمرین کنید.

شنا نیز برای کشیده تر کردن ماهیچه ها توصیه شده است و مانند تمرینات کششی عمل می کند.

ماساژ دورانی هم می تواند موثر باشد. روزانه 5 تا 10 دقیقه زانوهایتان را با دست ها ماساژ دهید، این ار باعث آزاد شدن مواد شیمیایی رشد میشود که به رشد استخوان ها کمک خواهد کرد.

5-تمرین کنید هنگام ایستادن و نشستن در بهترین حالت بدن خود را نگه دارید. بسیاری از مردم، به دلیل اینکه نمی دانند قرار دادن بدن در بهترین حالت چقدر در رشد موثر است، نمی توانند به همه پتانسیل قدی خود دست یابند. حالت صحیح بدن فقط شامل صاف ایستادن نیست. باید هر قسمت از بدن برای قرار گرفتن در حالت صحیح تمرین داده شوند. باید بدانید چگونه سر، لگن و پاها چگونه باید قرار بگیرند. طرز نشستن و راه رفتن صحیح به علاوه چندین باید و نباید دیگر را برای دستیابی به حداکثر توان در قذ بلند شدن، را باید بشناسید. اگر صاف بایستید، استخوان ها نیز صاف شده و از پوکی استخوان که باعث کوتاهی قد میشود،  جلوگیری خواهد شد. بنابراین اگر صاف بایستید و صاف بنشینید، هم احساس بلندی خواهید کرد و هم ممکن استدر بلند شدن قد تاثیر داشته باشد.

6- اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. قد بلند بودن زیباست، اما کمبود اعتماد به نفس را جبران می کند. در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید، در مدرسه توانایی خود را نشان دهید و ورزش و سرگرمی هایی که در آن موفق هستید را ادامه دهید. اینها همه روحیه شما را تقویت می کند و نگرش مثبت باعث می شود کوتاه بودن قد شما را آزار ندهد.ن موفق هستید را ادامه دهید.

7- با یک پزشک مشورت کنید. اگر خانواده ای قد بلند دارید اما رشدتان متوقف شده و تا اواسط نوجوانی رشد قابل انتظار نداشته اید و یا اگر قد شما در دوران پس از بلوغ تفاوتی با دوران پیش از بلوغ ندارد، مشورت با یک پزشک فکر خوبی است. شرایط (مانند کمبود هورمون رشد و یا برخی بیماری های خود ایمنی) می تواند باعث کاهش رشد شود. این عوامل نسبتا نادر هستند اما ممکن است اتفاق بیفتند. اگر رژیم غذایی مناسب دارید و به اندازه کافی استراحت می کنید، اما رشد مناسبی ندارید، اینک زمان مشورت با پزشک است.

اگر سن رشد را پشت سر گذاشته اید اما قد شما کوتاه مانده است نیز با یک پزشک مشورت کنید. زیرا برخی بیماری ها مانند راشیتیسم در کودکی باعث کوتاهی قد می شوند. بنابراین حتی اگر راهی برای رشد قد شما نباشد نیز برای اطمینان از سلامتی استخوان ها و ماهیچه ها با یک پزشک ملاقات داشته باشید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: