پاها مهمترین اعضای بدن هستند و نیاز به توجه زیادی دارند. پاها تمام مدت همه وزن بدن را متحمل می شوند و گاهی دچار مشکلاتی نظیر میخچه و پینه می شوند. میخچه ها عموما گرد هستند و می توانند دردناک نیز باشند. اگر درمان نشوند می توانند دچار عفونت نیز شوند. میخچه ها و پینه ها معمولا در قسمت ها فوقانی انگشتان پا ظاهر می شوند. پینه ها معمولا بزرگتر از میخچه بوده و عموما در کف پا ایجاد می شود و دردناک نیستند. اگرچه میخچه ها و پینه ها مشکل پزشکی و حادی نیستند اما تاثیر در زیبایی پاها دارند. بنابراین مهم است که در اولین فرصتی که متوجه وجود یکی از انها شدید، برای درمان آن اقدام کنید. در این مطلب چند درمان خانگی برای این عارضه آورده شده است.

1-شکر، عسل و روغن ویتامین E

عسل مانند دارویی برای انواع عارضه های پوستی از جمله میخچه و پینه عمل می کند. عسل دارای خواص ضد میکروبی و تسکین دهنده است که در عرض چند روز میخچه را بهبود می بخشد. می توانید عسل را با شکر و روغن ویتامین E مخلوط کرده و سریعتر آن را بهبود بخشید. مخلوط را روی میخچه یا پینه زده و پس از 15 دقیقه آن را شستشو دهید. برای نتیجه بهتر روزی یک بار از این مخلوط استفاده بفرمایید.

2-جو دوسر و روغن بادام

جو دوسر دارای خواص لایه برداری و نرم کنندگی پوست است و در درمان میخچه در صورت استفاده منظم و طولانی بسیار موثر است. مقداری جو دو سر را با چند قطر روغن بادام مخلوط کرده و روی محل مورد نظر قرار دهید. پس از 10 تا 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید. یک یا دو بار در روز تکرار این درمان، نتایج معجزه آسایی به دنبال دارد.

3-جوش شیرین و روغن کرچک

جوش شیری باعث از بین رفتن سلول های مرده از روی میخچه و پینه شده و در نتیجه آن را درمان می کند. جوش شیرین را با مقداری روغن کرچک مخلوط کرده و خمیر را روی منطقه مورد نظر قرار دهید پس از 15 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. تکرار یک بار در روز این درمان نتیجه دلخواه را پدید خواهد آورد.

4-پیاز و سرکه سیب

 پیاز حاوی آنتی اکسیدانهایی است که درمان میخچه و پینه را سرعت می بخشد. پیاز را به قطعات کوچکی تقسیم کرده و در محلول آب و سرکه سیب فرو کرده و روی میخچه و پینه قرار دهید. با استفاده از گاز استریل آن را پوشانده و یک شب به آن فرصت دهید. تکرار هر روزه آن تا مشاهده نتیجه مطلوب توصیه می شود.

5-لیمو، آسپرین و بابونه

دمنوش لیمو باعث تسکین میخچه و پینه شده و پس از چند روز تکرار مصرف آن را درمان خواهد کرد. از طرفی آسپرین باعث تسکین درد حاصل از میخچه می شود. همچنین حاوی سالیسیلیک اسید است که عفونت را از بین می برد. نصف لیمو ترش و یک حبه قرص آسپرین را با مقداری دمنوش بابونه مخلوط کرده و روی میخچه یا پینه بزنید و نیم ساعت صبر کنید سپس با آب سرد شستشو دهید. برای نتیجه بهتر هرروز تکرار کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: