با گسترش بیماری همه گیر (کووید19 ) اکثر افراد مجبور شده اند در خانه بمانند و بسیاری از فعالیت های خود درخارج از منزل را لغو کنند که همین امر موجب افزایش وزن بسیاری از آنها شده است، به همین دلیل در این بخش به برخی از نکات تغذیه که موجب کاهش وزن می شود می پردازیم.برای کاهش وزن چه نکاتی را رعایت کنیم؟

مصرف نمک را کاهش دهید

مصرف بیش از حد نمک به احتباس آب یا افزایش وزن مرتبط است. بنابراین، بهتر است مصرف نمک را محدود کنید.

بیشتر وعده های غذایی را قبل از ساعت 7 تا 8 عصر مصرف کنید

چنانچه بتوانید چند ساعت  قبل از خواب غذا مصرف کنید، بدن هضم غذا را بهتر انجام می دهد. هضم مناسب غذا به  کنترل وزن  کمک می کند.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

حتما تمام عناصر مغذی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. کربوهیدرات خوب ، چربی و پروتئین برای حفظ سلامتی و تقویت بدن بسیار مهم هستند. بدون دانستن تأثیرات یک ماده مغذی آن را از رژیم غذایی کنار نگذارید.

وزن

مصرف کربوهیدرات تصفیه شده و غذاهای شیرین را کاهش دهید

کربوهیدرات های خوب و بد را از یکدیگر متمایز کنید. غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید، ماکارونی، غلات تصفیه شده و مواد شیرین مانند کلوچه، دونات و کیک کربوهیدراتی نیستند که به کاهش وزن کمک کنند. غذاها و محصولات حاوی کربوهیدرات های پیچیده و فیبر را به رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا کربوهیدرات های پیچیده زود هضم نمی شوند و به شما در ایجاد احساس سیری و کنترل اشتها کمک می کنند.

هیدراته بمانید

بعضی اوقات بدن علائم تشنگی و گرسنگی را با هم در می آمیزد. نوشیدن آب فراوان برای هضم غذا، سلامت کلیه ها و پوست مفید است و به شما کمک می کند تا از مصرف میان وعده های ناسالم خودداری کنید. اگر تمایلی به نوشیدن آب ساده ندارید، می توانید دمنوش را امتحان کنید.

وزن

میوه ها و سبزیجات فصلی را در رژیم غذایی بگنجانید

سعی کنید روزانه حداقل 2 تا 3 میوه را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا میوه های فصلی غنی از آنتی اکسیدان ها و فیبر هستند که به کاهش وزن کمک می کنند .

وزن

مصرف آجیل و دانه ها را فراموش نکنید

آجیل و دانه ها غنی از آنتی اکسیدان ، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. بادام ، گردو ، دانه های کتان ، دانه های چیا و دانه کدو تنبل برای کاهش وزن نیز بسیار مفید هستند.

وزن

وعده های غذایی کم حجمی داشته باشید

بهتر است وعده های غذایی را به چند وعده غذایی کوچک تقسیم کنی ، این کار به کنترل کالری مصرفی کمک می کند و همچنین برای متابولیسم مفید است.

از مصرف غذاهای تصفیه شده و کنسروی اجتناب کنید

غذاهایی که از چربی زیادی برخوردارند مانند فست فودها و یا کنسرو شده هستند به سلامتی آسیب می زنند به همین دلیل بهتر است از مصرف آنها خودداری کنید.

وزن

صبحانه دلچسب داشته باشید

مصرف صبحانه علاوه بر سوخت رسانی، شما را تا ناهار سیر نگه می دارد و مانع مصرف میان وعده های چرب یا شیرین مضر می شود.

صبح ها ترکیب عسل ، لیمو و آب بنوشید

نوشیدن آب به همراه آب لیمو و عسل به جوان سازی و دفع سموم بدن کمک می کند و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

گام های کوچک بردارید 

همه افراد استرس را در طول زندگی تجربه می کنند بنابراین باید سبک زندگی خود را کاملا تغییر دهید. این کار را باید با برداشتن یک قدم کوچک شروع کنید مثلا یک ساعت مشخص را برای مصرف غذا تعیین کنید.

برای مصرف غذا برنامه ریزی داشته باشید

با قرنطینه شدن در خانه نظم روزهای گذشته بهم می خورد و در طول 24 ساعت دسترسی کامل به غذا خواهید داشت به همین دلیل برنامه ریزی کنید که چه موقع قهوه بنوشید یا غذا مصرف کنید.

وزن

ورزش کنید 

از فرصت قرنطینه استفاده کنید و هر روز ورزش انجام دهید تا بی تحرکی و استرس باعث افزایش وزن و تضعیف سیستم ایمنی شما نشود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: