تیرگی اطراف چشم به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود: گاهی کبود است و گاه خاکستری تیره یا قرمز مایل به قهوه‌ای. گاهی تیرگی دور چشم به صورت حلقه‌ ای بسیار محو نیز می باشد. چه راههایی برای رفع یا کاهش این تیرگی وجود دارد؟ علت بروز تیرگی اطراف چشم در خود پوست قرار ندارد، بلکه باید علت را در رگ‌های خونی و لنفاوی زیر چشم جستجو کرد.

پوست زیر چشم بسیار ظریف است و به همین خاطر، کاهش سرعت جریان خون و لنف و ورم رگ‌های زیر پوست به هنگام خواب باعث می‌شود که اطراف چشم بعد از بیدار شدن تیره به نظر بیاید. اما پس از مدتی که دوباره جریان خون و لنف افزایش یافت، ورم اطراف چشم و تیرگی آن به آرامی کاهش می‌یابد. اما این توضیح به نظر کافی نمی‌آید. بنابراین، به مسایل دیگر می پردازیم.

نقش اکسیژن

رگ‌های خونی در صورتی که اکسیژن کمتری دریافت کنند، تیره‌تر به نظر می‌آیند و این تیرگی به نوبه‌ی خود موجب تیرگی پوست می‌شود. وقتی خواب ناآرامی داریم یا به اندازه‌ی کافی نخوابیده‌ایم جریان خون بدتر از حالت طبیعی است. از آنجا که آهن باعث تأمین بیشتر اکسیژن در ارگانیزم‌های مختلف می‌شود، برای رفع تیرگی اطراف چشم باید آهن مصرف کرد. اما صحت این موضوع را باید هر کس بر روی خود امتحان کند.

pof 1

نوشیدن آب در روز

اگر سلول‌های پوست از آب کافی برخوردار شوند تیرگی رگ‌های زیر آن کمتر نمایان می‌شود. بنابراین، نخستین راه نوشیدن آب به اندازه‌ی کافی است.

خواب آرام و کافی

خواب کافی و آرام، دومین راهی است که باعث کمتر شدن تیرگی اطراف چشم در درازمدت می‌شود. کسی که خواب طولانی دارد، اما بارها در طول خواب بیدار می‌شود به اندازه‌ی کافی استراحت نکرده است. بنابراین، نه تنها مدت خواب بلکه کیفیت آن نیز تعیین‌کننده است.

قدم زدن در هوای آزاد

قدم زدن در هوای آزاد حتی اگر کوتاه مدت باشد، برای رفع تیرگی دور چشم مفید خواهد بود.

نشستن در فاصله مناسب از تلویزیون و کامپیوتر

زندگی سالم بر روی گردش خون تأثیر مثبت می‌گذارد و گردش سالم خون در چهره نمایان می‌شود. حفظ فاصله مناسب از تلویزیون و کامپیوتر یکی از راههای داشتن زندگی سالم و در نتیجه داشتن چشم هایی سالم و بدون تیرگی اطراف آن می باشد.

مراجعه به پزشک

گاهی هیچ‌ یک از این راهها، در رفع تیرگی اطراف چشم مؤثر نخواهند بود. در نتیجه، باید به پزشک مراجعه نمود، زیرا برخی از بیماریها مانند آلرژی می‌ توانند سبب تیرگی دور چشم شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: