اختلال تجمع چربی در لایه های بافت زیر پوستی همراه با رسوب برخی مواد سمی منجر به بروز فرورفتگی هایی در پوست می شود که در آن حالتی شبیه به فرورفتگی های پوست پرتقال ایجاد می کند . این عارضه که عمدتا در خانم ها دیده می شود سلولیت نام دارد.


سلولیتبروز اختلال در سوخت و ساز چربی علت اصلی بروز این پدیده است . البته این به این معنی نیست که سلولیت تنها در افراد چاق دیده می شود ، در واقع ظهور این فرورفتگی ها را در افراد با وزن مناسب و یا حتی افراد لاغر نیز می شود مشاهده کرد . در این شرایط توده های چربی در نواحی ران ها، کفل ها ، کشاله ران ، باسن و بازو ها رسوب کرده باعث ناهموار شدن و دانه های بدشکل در این نواحی می شوند . این پدیده عمدتا در خانمه دیده می شود و بروز آن در اقایان به دلیل استحکام بیشتر بافت همبند، به ندرت اتفاق می افتد .

بروز اختلالات هورمونی در بانوان و حتی برخی تغییرات طبیعی هورمونی در خانم ها مثل بلوغ جنسی ، عادت ماهیانه و یائسگی نیز می توانند زمینه ساز بروز سلولیت باشند.

چگونه از ایجاد سلولیت جلوگیری کنیم ؟

رعایت نکات زیر به دلیل بهبود جریان گردش خون بافت همبند زیر پوست و همچنین اصلاح روند سوخت و ساز چربی در بدن در پیشگیری از سلولیت سودمند خواهد بود .

  1. تحرک بدنی و فعالیت ورزشی مرتب
  2. مصرف مقادیر زیاد مایعات در شبانه روز
  3. پرهیز از رژیم های غذایی چرب و شیرین
  4. پرهیز از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب شدید
  5. پرهیز از استعمال دخانیات
  6. پرهیز از غذاهای شور و مصرف زیاد نمک در رژیم غذایی
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: