بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی تجاری ادعا می کنند که این محصولات رشد مو را سریع کرده، باعث تقویت تارهای مو شده و از ریزش مو جلوگیری میکنند. اما باید بگویم اگر شما رژیم غذایی مناسبی داشته باشید به هیچکدام از این محصولات نیاز ندارید. حتی استفاده از بعضی از این محصولات باعث می شود که مواد مغذی که از غذاها دریافت می کنید خنثی فراوانی تارهای مو لازم است اشاره می کنیم:

بتاکاروتن / ویتامین A: ویتامین A نقش مؤثری در رشد و سلامت سلولها و بافت های بدن از جمله سلولهای پوسته و موی سر دارد. ویتامین A به عنوان یک آنتی اکسیدان حلال چربی به تولید و محافظت از چربی (سیبوم) در پوسته سر کمک می کند در حالیکه کمبود این ویتامین منجر به شوره سر میشود. از طرف دیگر افزایش مصرف ویتامین A (بستگی به ترکیبات آن دارد) هم باعث ریزش مو می شود. بهترین روش برای دریافت ویتامین A مصرف بتا- کاروتن است چرا که بدن آن را تبدیل به ویتامین A می کند. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من میزان قابل توجهی بتاکاروتن در سیب زمینی، اسفناج، کیوی و گوجهفرنگی است. همچنین می توانید با غذاهایی نظیر کدو، هویج، فلفل، انبه، طالبی و زردآلو بتا کاروتن را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. در میان لیست نه مورد غذای زیبای من ویتامین A در ماست و قزل آلا وجود دارد.

مجموعه ویتامین B : بدون ویتامین B رشد مو کند شده و تارهای مو ضعیف و شکننده میشود. بعضی از مشتقات ویتامین B از ریزش مو جلوگیری کرده، بعضی به تولید کراتین کمک می نماید و بعضی دیگر به جریان خون در پوسته سر کمک میکنند. ویتامین B۶ به تولید ملانین که به مو رنگ می دهد کمک می کند. یکی از مهمترین محصولات تجاری این روزها بیوتین (B۷) است چرا که کمبود این ویتامین سبب ریزش مو می شود. بعضی از شامپوها اگرچه حاوی بیوتین هستند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که آیا این شامپوها در عدم ریزش مو مؤثر هستند یا خیر. ویتامین B۱۲ ،B۶ و فولیت (B) همگی به شکل گیری سلول های خونی که اکسیژن را به مو رسانده و در رشد و سلامت مو مؤثر هستند کمک میکنند. همانطور که قبلاً خواندید، مجموعه ویتامین B همه با هم کار می کنند و کمبود یکی از آنها سبب نقص در عملکرد گروه های دیگر می شود. غذاهای مختلف، ویتامین B مختلف دارند. بنابراین تنوع غذایی منجر به دریافت تمام مجموعه ویتامین B می شود. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من بهترین منبع تیامین (B۱) و بیوتین (B۷) گردو، بهترین منبع ریبوفلاوین (B۲) و اسید پانتوتنیک (B۵) ماست، بهترین منبع نیاسین (B۳) قزلآلای وحشی، بهترین منبع فولیت (B۹) اسفناج و بهترین منبع کوبالامین (B۱۲) که تنها از منابع حیوانی به دست میآید میگو است. اسفناج، گردو و قزلآلا بهترین منبع پیرودوکسین (B۶) هستند.

افسانه زیبایی

آب لیمو مو را براق می کند

درست است یا غلط این افسانه زیبایی تا حدودی درست است، اگر آبلیمو را روی موهایتان بمالید و در محیطی بسته بمانید هیچ اتفاقی نمی افتد حتی موهایتان را خشک تر هم می کند. برای مشاهده درخشندگی مویتان مقدار زیادی عصاره لیمو را به موهایتان بمالید، در این حین اسید سیتریک لیمو جذب موهایتان می شود و باعث باز شدن منفذهای پوشش مو میگردد. در این شرایط ماوراء بنفش خورشید باعث درخشیدن مو می شود. عصاره لیمو با انجام فعلی و انفعالاتی در درخشندگی مو مؤثر است. به این عمل «اکسیداسیون کاتالیزاسید» گفته می شود.

ویتامین C : ویتامین C در داشتن موهایی زیبا و پوسته سر سالم عنصری حیاتی است. اسیدهای این ویتامین در افزایش جریان خون در پوسته سر و سلامت مویرگهایی که از غدد مویی محافظت میکنند ضروری هستند. اگر روزانه غذاهای حاوی ویتامین C کافی مصرف نکنید، هرگز قادر نخواهید آلبالو، کیوی، سیب زمینی، اسفناج و گوجهفرنگی موجود است. همچنین ویتامین C در غذاهایی چون فلفل، پرتقال، توت فرنگی، لیمو و بروکلی یافت می شود.

ویتامین E: به دلیل آینکه آنتی اکسیدان محلول در چربی است، ویتامین E از روغن طبیعی پوسته سر محافظت میکند. همچنین این ویتامین در حفاظت از غشاء لیپیدها با آنتی اکسیدانهای دیگر همکاری می کند تا جریان خون را در پوسته سر افزایش دهد. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من ویتامین E در کیوی، اسفناج، گوجهفرنگی و گردو وجود دارد. دیگر منابع ویتامین E شامل ریشه گندم، تخم آفتابگردان، روغن تخم آفتابگردان، بادام، هلو، آلو، کلم، مارچوبه و اووکادو است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: